“Barışa en fazla ihtiyaç duyduğumuz günleri yaşıyoruz”

“Barışa en fazla ihtiyaç duyduğumuz günleri yaşıyoruz”

Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyanın barışa en fazla ihtiyaç duyduğu günlerin yaşandığını söyledi.

Açıklamasında koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada her gün çok sayıda kayıp verildiğini hatırlatarak, “insanlık hiç olmadığı kadar birlik olmaya, birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye mecburdur” diye konuştu.

Ahmet Öküzcüoğlu açıklamasına şöyle devam etti :

“Barışın egemen olduğu bir dünya herkesin can ve mal güvenliğini sağlayacak yegane unsurdur. Kutuplaşmaların, silahlanma yarışının, küresel ticaret savaşlarının ve modern sömürgeciliğin arttığı günümüzde yaşanan salgın, ırk, dil ya da din ayrımı gözetmeksizin insanların hayatını tehdit etmektedir. Böylesine bir ortamda hala çıkar çatışmalarının peşinde koşan ülkeler yaşanan trajedinin hala farkında değiller. Her zaman belirttiğim gibi yaşanacak bir dünya için hepimiz sorumluyuz ve birbirimize muhtacız.”

“Savaş ölüm, acı ve gözyaşı demektir”

Alaşehir Belediye Başkanı Öküzcüoğlu, savaşın ölüm, acı ve gözyaşı olduğunu hatırlatarak,

“Savaş, emekçilerin ekmeğinin küçülmesi, zenginlerin kasalarının dolması, gelir adaletsizliğinin derinleşmesi demektir” diye konuştu.

Yaşanan sorunların diyalog ve anlayış içerisinde çözümlenmesinin en doğru yol olduğuna vurgu yapan Ahmet Öküzcüoğlu, gerçek barışın aynı zamanda ortak aklın yaygın bir ulusal uzlaşı içinde oluşturacağı birlik ve beraberlik ile sağlanabileceğini de sözlerine ekledi.

Alaşehir Belediye Başkanı, asıl odaklanılması gereken iki konu bulunduğunu, bunlardan birinin salgın nedeniyle sağlık diğerinin de ekonomi olduğunu ifade etti.

“Yurtta Sulh Cihanda Sulh”

Dünya Barış Günü nedeniyle farkındalığın artması ve herkesin bu konuda bir çaba içerisinde olmasının mutlaka fayda getireceğini belirten Ahmet Öküzcüoğlu, açıklamasını Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” sözleriyle tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.