Ankara Büyükşehir Belediyesi Liseler Arası Fikir Maratonu’na Ev Sahipliği Yaptı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Liseler Arası Fikir Maratonu’na Ev Sahipliği Yaptı

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ve Ankara Kent Konseyi ev sahipliğinde, ‘Değişen İklim Koşullarına Karşı Ankara’nın Dayanıklılığının Artırılması’ konulu Liseler Arası Fikir Maratonu (Ideathon) Yarışması düzenledi.

Gençlerin problem çözme becerilerini geliştirmek, akıllı şehir alanında sürdürülebilirlik ve yaşanabilirlik ilkeleri çerçevesinde kentsel yaşam kalitesini artırmak ile fikirlerin geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla; Ankara geneli resmi ve özel ortaöğretim kurumlarının hazırlık, 9, 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerinden oluşan takımlar iki gün boyunca; iş geliştirme, tasarım ve proje yönetim yeteneklerini kullanarak maratonda yarıştı.

Ankara Kent Konseyi Kabul Salonu’nda Beştepe Koleji iş birliğiyle düzenlenen ve 20 okulun katıldığı yarışma; Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Dünya Bankası, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Atılım Üniversite gibi kurumların destekleriyle yürütüldü. Yarışma sonunda bütün projeler, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından incelendikten sonra yaşama geçirilmek üzere değerlendirmeye alınacak.

Ankara Kent Konseyi Başkan Vekili Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, “Ankara’daki liseli kardeşlerimizle birlikte çevre ve iklim değişikliği için yaratıcı bir fikir geliştirme seansı gerçekleştiriliyor. Yaşadığımız uzun vadeli sorunların çözümü yeni fikirler yaratıcı düşünceler geliştirmekten geçiyor. Bunu da en iyi genç dimağların yapacağını düşünüyoruz. Kent Konseyi olarak gençliğe çok önem veriyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan da mutluluk duyuyoruz” dedi.

Beştepe Koleji Okul Müdürü Alper Abay ise “Bugün onlarca güzide lisemizin öğrencileriyle birlikteyiz. Hep birlikte küresel iklim krizini ele alacağız. Gençlerle burada birlikte olmak bize heyecan veriyor. Gençlerin yaratmadığı sorunları onlara çözdürmekte bir ironi. İçinde bulunduğumuz yüzyıl çokça sorun ve farklı problemi iç içe getirmiş durumda. Umudumuz geçlerde. Bu sorunları biz yarattık ancak tek ümidimiz gençlerde” diye konuştu. 

Fikir yarışmasına katılan öğrencilerden bazıları, şunları söyledi:

-Koray Koruyucu: “İlk defa böyle bir etkinliğe tanık olacağız. Burada ülkemizi ve Ankara’mızı geliştirmek ve daha iyi bir yere getirmek için fikir alışverişi yapacağız. Burada yer aldığım için heyecanlıyım ve mutluyum.”

-Deniz Yurttaş: “Ankara’daki farklı insanları bir araya getirerek çözüm sağlamak istedik. Buradaki amaç kısa sürede yeni fikirler üretmek. Buradaki tüm takımlar çok fazla bilgi edinmiş ve farklı insanlar tanımış olarak ayrılacak. Etkinlikle iklim krizine farkındalık yaratmak istedik.”

-Ege Alp Çınar: “Bugün inovatif yöntemler üretmeyi ve geleceğin problemlerinden olan küresel ısınmaya karşı bir çözüm üretmeyi hedefliyoruz.”

-Bader Bezirci: “Bugün burada güncel sorunlarımıza yenilikçi çözümler için bir araya geldik. Çok güzel bir ortam. İlk kez yapılan ideathon yarışmasına katılacağız.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.