ASKİ, Ankara Çayı’nı Kanalizasyondan Arındırıyor

ASKİ, Ankara Çayı’nı Kanalizasyondan Arındırıyor

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Ankara Çayı’na karışarak kirlilik yaratan atık suların (kanalizasyon) ayrıştırılması için sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan hafta sonunda özel çalışma yaptı.

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde yaklaşık 62 bin kişilik nüfusun yaşadığı Ergazi ve Turgut Özal mahallelerinin atık sularının Ankara Çayı’na karıştığını tespit eden ASKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında atık suların ayrıştırılması için çalışma yürüttü.

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk’ün yerinde incelediği çalışmalar kapsamında, atık suların çaya karışmasınıönlemek için 80 santimetre çapında 33.60 metre boyunda atık su hattı imalatı yapıldı.

KANALİZASYON ATIK SU HATTINA AKTARILDI

Sakarya Nehri’nin ikinci büyük kolu olan ve Başkent’in doğusundan başlayıp kent merkezine kadar uzanan Ankara Çayı, Nallıhan, Beypazarı ve Ayaş ilçelerinden geçerek Ankara’yı ikiye bölüyor.   

Sincan ilçesinde Çubuk Çayı ile birleşen Ankara Çayının, kent için çok önemli bir tatlı su kaynağı olmasına rağmen yıllardır evsel ve endüstriyel atıklar nedeniyle kirlendiği ortaya çıktı. ASKİ ekipleri ağır koku nedeniyle birçok noktada üstü kapatılan çaya, Yenimahalle Ergazi ve Turgut Özal mahallelerinin atık sularının karıştığını belirledi. Eskiden çevresinde piknik yapılabilen, balık avlanan, ancak 1990’lı yıllardan bugüne kadar kirlilik alarmı veren Ankara Çayı’nda kapsamlı bir yoğun bir temizlik çalışması yapan ekipler, atık suların Ankara Çayı’na karışmasınıönlemek için atık su hattı imalatı yaparak çaydaki pis su ve yağmur suyunu ayrıştırdı.

“ÇAYIN TEMİZLİĞİİÇİN İLK ADIMI ATTIK”

Yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, 98 kilometre uzunluğundaki Ankara Çayı’nın Çubuk, Hatip, Ova ve İmrahor Çayları ile Ravlı ve Söğütözü Derelerinden beslendiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Ankara’mızın birçok yerinde kangren haline dönüşmüş, gerek tespiti gerekse ayrıştırması zor olan yağmur suyu hatları içine karıştırılan, birlikte kullanılan kanalizasyon hatlarının yarattığı sorunlarıönlemek adına Ergazi bölgemizde bir çalışma gerçekleştirdik. Yaklaşık 62 bin kişiye hitap eden bir çalışma bu. Gerek yoğun yağışlarda bacalardan taşan suların yarattığı görsel kirlilik gerekse ortama yayılan koku hoş bir görüntü oluşturmuyordu. Bu konuda çok ciddi şikayetler geliyordu. Dolayısıyla bunlarıönlemek adına güzel bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışmanın bizi en çok memnun eden yönü ise Ankara Çayı’na temizlik kazandırmak anlamında bir adım atmış olmamız oldu.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.