Bağımsız Küba Düşünün Unutulmaz Önderi Jose Marti, Çankaya'da Anıldı

Bağımsız Küba Düşünün Unutulmaz Önderi Jose Marti, Çankaya'da Anıldı

Bağımsız Küba mücadelesinin atası şair, yazar Jose Marti, Çankaya Belediyesince adına yapılan parkta, Latin Amerikalı büyükelçilerin katıldığı bir programda anıldı.

Küba’nın bağımsızlık mücadelesinin ilk fikir adamlarından şair yazar Jose Marti, doğumunun 169. yılında Ayrancı’da yer alan Çankaya Belediyesi Jose Marti Parkı’nda Küba dostlarını bir araya getirdi.

Çankaya Belediyesi ve Küba’nın Ankara Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde düzenlenen törende, Jose Marti’nin fikirlerinin Latin Amerika’nın bağımsızlık meşalesi olmaya devam ettiği hatırlatıldı.

Programda Jose Marti’nin “İnsanlık vatanın ta kendisidir” sözünü anımsatan Küba’nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez, “Bu şiarla kurulan Küba’da bilim insanlarımız pandemi koşullarında çaresiz kalan insanlar için aşılar üretiyor, doktorlarımız açlıkla ve salgın hastalıklarla yüz yüze olan ülkelerde gönüllü çalışmalar yürütüyor” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşında “Ya İstiklal Ya Ölüm” sözleriyle Türkiye’nin kuruluşuna yön verdiğini hatırlatan Büyükelçi Nunez, “Bizler de Latin Amerika’da Marti’nin “Ya Özgür Vatan Ya Ölüm” şiarıyla küresel bunalımlara karşı ayakta duruyoruz” diye konuştu.

Jose Marti anmasına Çankaya Belediyesi ve Küba Büyükelçiliği yetkililerinin yanı sıra Latin Amerika’dan Venezuela, Panama, Meksika, Kostarica, Arjantin, Ekvador, Brezilya, Kolombiya ve Dominik Cumhuriyeti Büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığı Latin Amerika Daire Başkanlığı yetkilileri  ve Jose Marti Derneği temsilcileri de katıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.