Çaycuma Belediyesi'nden Kuraklığa Yağmur Suyu Çözümü

Çaycuma Belediyesi'nden Kuraklığa Yağmur Suyu Çözümü

Dünya’da kuraklık önemli bir sorun haline gelirken, uzmanlar susuzluğa karşı yağmur sularının değerlendirilmesiyle ilgili önlemler öneriyor. Türkiye’de ise bu projeyi sessiz sedasız gerçekleştiren Çaycuma Belediyesi yeni yapılacak konutlarda yağmur suyu toplama sistemini zorunlu hale getirdi.

Uzun süren kuraklık döneminin ardından yağışlı günler başladı. Türkiye’nin dört bir yanından kar ve yağmur haberleri gelirken barajlardaki su seviyeleri yükseliyor. Ancak uzmanlar, özellikle şehirlerde kar ve yağmur suyunun çok büyük bölümünün barajlara ve tarım alanlarına ulaşamadan yok olduğuna dikkat çekiyor. Bu konuda dünyanın belli başlı ülkelerinde uygulanan çatı yağmur sularının değerlendirilmesi projesi, Çaycuma Belediyesinde sessiz sedasız yaşama geçirildi. 

Zonguldak’ın Çaycuma Belediyesi, 2 yıl önce Türkiye’de bir ilke imza atarak, yağmur suyunu depolamayı zorunlu hale getiren Toplama ve Kullanma Yönetmeliği”ni kabul etti.

Yönetmelikte, minimum 200 metrekare taban alanı olan yapılarda yağmursuyu toplam sistemi kurmak zorunlu hale getirildi. 500 ile 1000 litreye kadar yağmur suyu depo alanı yapmayan yeni binaya ruhsat verilmemesi kararlaştırıldı. Teşvik etmek için de sistemi kullananların şebeke suyunu indirimli kullanması sağlandı. Depolanan yağmur suyu tuvalet ve bahçe sulamada kullanılırken, bu sistemi kuran ilçe sakinlerine şehir şebeke suyu yüzde 30 indirimli verildi.

Örnek projenin mimarı, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, neden böyle bir uygulamaya gittiklerini şöyle anlattı:

“Zonguldak bölgesi Türkiye’de en çok yağış alan bölgedir. 12 ay yağmur yağar. Bu özelliğinden dolayı yağmur suyunu toplamak ve kullanmak bizim bölgemiz için son derece kolaydır. Çünkü sürekli yağmurdan dolayı depolama kapasitesinin çok büyük olması gerekmiyor. Çok basit bir düzenekle doğanın bize bahşettiği bu imkanı kullandık. Küresel krizin arttığı bu günlerde ve her yerin betonlaştığı zamanda doğa dostu çalışmalar yapıyoruz. Güneş enerjisi çalışmalarımız da sürüyor. Biz projeyi yaygınlaştırmak için zorlayıcı değil, teşvik edici önlemler aldık. Çok büyük bir kapasite öngörmedik. Evlerimizde kullanılan suyun yüzde 20’sini eğer abonelerimiz yağmur suyundan elde ederlerse geriye kalan yüzde 80 ihtiyacını da biz onlara yüzde 30 indirimli vermeyi kararlaştırdık. Su faturalarının yarısı kadar bir para ödemiş olacaklar. Uygulama başlayalı 1 buçuk yıl oldu. Yeni uygulamalarda bunu zorunlu hale getirdik. 3 projemiz devrede diğerlerinin de çalışmaları devam ediyor."

Yağmur biriktirme projesini anlatan mühendis Akif Özdal, “Binanın çatı oluklarından inen yağmur suyu binanın altında yapılan fiziksel dinlenme havuzunda toplanarak, gereksiz partiküllerden arındırılıp depolanıyor. Tekrar filtrasyondan geçirilerek tuvalet rezervuarlarına ulaştırılarak vatandaşların kullanımına sunuluyor” dedi.

Projeden faydalanan bir apartman sakinleri de şu görüşleri dile getirdi:  

İbrahim Kuzucu: Belediye başkanımız tarafından önerilen bu çalışmanın gelecekte su sorununa çare olacağını düşünüyorum.

Emrah Kaptan: Bu sistemi ilk duyduğumuzda korktuğumuz tek şey suyun çamurlu kullanılmasıydı. Fakat korktuğumuz şey olmadı. Su gayet temiz geliyor.

Aslı Kaptan :Bu sistemi kullandığımızda çok ciddi su tasarrufu ettiğimizi fark ettik. Diğer binalarda da yapılması gerekiyor. Herkesin kullanmasını tavsiye ediyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.