İzmit'in Güneş Enerjiliilk Köyü, Çubuklubala Oldu

İzmit'in Güneş Enerjiliilk Köyü, Çubuklubala Oldu

Kent genelinde birçok noktada güneş enerjili led aydınlatma sistemi kuran İzmit Belediyesi, kırsal bölgelerde ve Sedaş’ın elektrik götüremediği noktalarda da bu sistemi kullanmaya başladı. İzmit’te güneş enerjili led aydınlatma sistemi kurulan ilk köy Çubuklubala oldu.

İzmit Belediyesi tarafından daha önce kent genelinde birçok noktada uygulamaya geçirilen güneş enerjili led aydınlatmalar, İzmit’in köylerinde SEDAŞ’ın elektrik götüremediği noktalarda kullanılmaya başlandı. “Güneş gece de aydınlatır üstelik fatura göndermez” mantığıyla hareket eden İzmit Belediyesi, kırsal bölgelerde güneş enerjili sisteme ilk olarak Çubuklubala'dan başladı.

MAHALLE HALKINDAN TEŞEKKÜR

Önceki gün İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, tüm çalışmaları tamamlanmış ve uygulamaya geçirilmiş güneş enerjili led aydınlatmaları yakından inceledi. SEDAŞ’ın elektrik ulaştıramadığı noktalara yerleştirilen 9 adet sokak lambası için bölge halkı Başkan Hürriyet’e teşekkürlerini iletti.  

GÜNEŞ OLMASA DA 24 SAAT ENERJİ DEPOLUYOR

Çubuklubala köyünde uygulanmaya başlanan ve diğer köylere de yayılacak çalışmada birçok yenilik yer alıyor. Hareket algılayıcı sensörlerin bulunduğu aydınlatma direkleriyle birlikte yolda kimse yokken yüzde 70 aydınlatma sağlanıyor. Bir araç veya vatandaşın geçtiği sırada ise yüzde 100 enerji verilerek sokak tamamen aydınlatılıyor. Normal olarak kullanıldığında da büyük tasarruf sağlayan güneş enerjisinin ihtiyaç oranında kullanılmasıyla güneş olmasa da 24 saat enerji depolanması sağlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.