İZSU: Bir Devir Söz Konusu Olmamıştır

İZSU: Bir Devir Söz Konusu Olmamıştır

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, TOKİ’nin Ödemiş’te yaptığı konutlara su verilmediği iddiaları üzerine yazılı açıklama yaptı

İZSU Genel Müdürlüğü, İzmir’in Ödemiş ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan konutlara su bağlanmadığı iddiaları karşısında açıklama yaptı. TOKİ ile İZSU arasında imzalanan içme suyu hizmetlerine ilişkin protokol ile ilgili, “İçme suyu kuyusunun açılması, su deposunun yapılması, site içi iletim hatlarının döşenmesi ve su temini sağlanması işlerinin tamamının TOKİ tarafından gerçekleştirilmesi ve yapılacak imalatların İZSU tarafından kontrolünün sağlanacağı konusunda anlaşmaya varılmıştır” bilgisinin verildiği açıklamada; “İZSU Genel Müdürlüğü, yaptığı kontrollerde TOKİ tarafından site içerisinde yapılan su deposunun fen ve sanat yapıları yönetmeliğine aykırı imal edildiğini tespit etmiş ve konu ile ilgili tutulan tutanaklar teknik ekiplerimizce TOKİ’ye bildirilmiştir. TOKİ, idaremizde yapılan yazılı bildirimlere rağmen hatalı imalatları düzeltmediği için sitenin içme suyu hizmetlerine ilişkin idaremize bir devir söz konusu olmamıştır” denildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, TOKİ’nin Ödemiş’te yaptığı konutlara su verilmediği iddiaları üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “sorunun TOKİ’nin sorumluluklarını yerine getirmemesinden kaynaklandığı” belirtildi, TOKİ tarafından yapılan su depolarının fotoğrafları da paylaşıldı. “Yazılı bildirimlere rağmen hatalı imalatlar düzeltmediği için sitenin içme suyu hizmetlerine ilişkin idaremize bir devir söz konusu olmamıştır” değerlendirmesinin yapıldığı yazılı açıklama şöyle:

“TOKİ Başkanlığı’nın, Türkiye genelinde yaptığı konutların yerleştiği ada içerisindeki tüm alt yapı ve üst yapı projeleri ile yapım işleri kendi bünyelerinde çözümlenmektedir. İnşaatların tamamlanması sonrasında ise işletilmek üzere İZSU Genel Müdürlüğü’müze devri yapılmaktadır. Bu konu ile ilgili idaremiz ve TOKİ arasında anlaşmaya varılmış ve protokol imzalanmıştır.

 

Ödemiş ilçesinde TOKİ Başkanlığı tarafından yapılan 468 konutluk inşaatın içme suyu hizmetlerine ilişkin protokol ise, idaremiz ile TOKİ arasında 4 Nisan 2022 tarihinde imzalanmıştır. Söz konusu protokolde sitede içme suyu kuyusunun açılması, su deposunun yapılması, site içi iletim hatlarının döşenmesi ve su temini sağlanması işlerinin tamamının TOKİ tarafından gerçekleştirilmesi ve yapılacak imalatların İZSU tarafından kontrolünün sağlanacağı konusunda anlaşmaya varılmıştır.

İZSU Genel Müdürlüğü, yaptığı kontrollerde TOKİ tarafından site içerisinde yapılan su deposunun fen ve sanat yapıları yönetmeliğine aykırı imal edildiğini tespit etmiş ve konu ile ilgili tutulan tutanaklar teknik ekiplerimizce TOKİ’ye bildirilmiştir.

 

“TOKİ HATALI İMALATLARI DÜZELTMEDİ”

TOKİ, idaremizde yapılan yazılı bildirimlere rağmen hatalı imalatları düzeltmediği için sitenin içme suyu hizmetlerine ilişkin idaremize bir devir söz konusu olmamıştır. İdaremiz, süreçle 7 Nisan 2023 tarihinde TOKİ, Ödemiş Kaymakamlığı ve TOKİ yüklenicisine konu ile ilgili bilgilendirme yazısı yazmış ancak tarafımıza herhangi bir geri dönüş yapılmamıştır.”