Küçükçekmece Belediyesi’nden İstiklâl Marşı’nın 100. Yılı Anısına Özel Sergi ve Baskı

Küçükçekmece Belediyesi’nden İstiklâl Marşı’nın 100. Yılı Anısına Özel Sergi ve Baskı

Küçükçekmece Belediyesi, İstiklâl Marşı’nın kabulünün 100. yılını,100 sanatçının devlet protokolüne özel hazırladığı anlamlı bir Ekslibris sergisiyle kutluyor.

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı sergi, 12 Mart Cuma günü sanatseverlere kapılarını açacak. Sergide eseri bulunan sanatçıların Ekslibris çalışmalarının yer aldığıözel olarak hazırlanmış 100 özel katalog, devlet erkânından 100 isme takdim edilecek. 

KEMAL ÇEBİ: "MİLLİ MARŞIMIZ GİBİ MEHMET AKİF'İN DE KÜÇÜKÇEKMECELİLER İÇİN YERİ VE ÖNEMİ BÜYÜKTÜR"

Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin anlamını ve önemini bir kez daha hatırlatmak ve tarihe not düşmek amacıyla özgün bir çalışma hazırladıklarını ifade eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, “İstiklâl mücadelemizin en çetin safhasında milletimizin duygularını ifade eden İstiklâl Marşımız, milletimizin kahramanlığının, hürriyet tutkusunun, karakterinin ve eşsiz azminin sembollerindendir. Bir asrı geride bırakan marşımızın ilk günkü ruhu ile 100. yılı anısına, özgün bir eser hazırladık. Milli Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un da biz Küçükçekmeceliler için ayrı bir öneminin olduğunu da belirtmeliyim. Mehmet Âkif, Halkalı Baytar/Ziraat Mektebi’nde hem öğrencilik hem de öğretmenlik yapmış, pek çok yazısını ve şiirini de burada kaleme almıştır. ‘100 Sanatçı 100 Ekslibris’ projemizin gerçekleşmesinde katkı sunan tüm sanatçılarımıza teşekkür ederim” diye konuştu.

100 ÇALIŞMA, ÖZEL BİR BASKIYLA 100 İSME TAKDİM EDİLECEK

1 yıldır çalışmaları yürütülen bu proje kapsamında 100 sanatçı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Mustafa Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bakanlar, 81 ilin belediye başkanları ve siyasi parti liderleri adına İstiklal Marşı konulu Ekslibris çalışması yaptı. Sanatçılar, belirledikleri isimlerin unvan ve kişisel özellikleri üzerine araştırmalar yaparak İstiklâl Marşı konulu ekslibrisleri oluşturdular. Sergide bir araya gelen ve özel bir katalog baskı haline getirilen bu çalışmalar, İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı anısına bu isimlere takdim edilecek. İlk örnekleri 1600’lü yıllara uzayan Ekslibris kitap resmi, mührü olarak kişiye özel üretilen çalışmalar olarak biliniyor.

ÇOK SAYIDA SANATÇI VE AKADEMİSYEN KATKI SUNDU

Projeye üniversitelerin güzel sanatlar fakülteleri dekanları, bölüm başkanları, atölye hocaları ve akademisyenlerin yanı sıra bağımsız sanatçıların çalışmaları ve Hanne Muhle sanatçıların baskıları için hazırlamış olduğu özel gravür kağıtlarıyla katkı sundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Sanatçı Devrim Erbil’in, TBMM Meclis Başkanı Mustafa Şentop'a Prof. Dr. Melihat Tüzün’ün,  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ise sanatçı Uğur Çalışkan’ın Ekslibris çalışmaları takdim edilecek.

Sergi, 30 Nisan’a kadar CKSM’de görülebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.