Köse: ‘‘Keşke Öğrencilere Beslenme Çantası Gibi Bir Projeye İhtiyacımız Olmasaydı"

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Gülen Yüzler” projesi kapsamında ilköğretim çağındaki çocuklar için başlattığı ‘beslenme çantası’ uygulamasıyla ilgili “Bu bir ihtiyaçtan kaynaklı ortaya çıkmış bir proje. Keşke ülkemizdeki ekonomik koşullar iyi olsaydı bizim de böyle bir proje yapmaya ihtiyacımız olmasaydı" dedi.

TUNAKAN YILDIRIM

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, belediyenin “Gülen Yüzler” projesi kapsamında ilköğretim çağındaki çocuklar için başlattığı ‘beslenme çantası’ uygulamasıyla ilgili “Bu bir ihtiyaçtan kaynaklı ortaya çıkmış bir proje. Bu üzücü, bunun sayısının fazla olmasından ben gurur duymuyorum. Bu sosyal yardıma ihtiyacı olan aileler ve onların çocuklarının sayısının çokluğunu gösterir. Keşke ülkemizdeki ekonomik koşullar iyi olsaydı bizim de böyle bir proje yapmaya ihtiyacımız olmasaydı" dedi.

Safranbolu Belediye SAKEM’de hazırlanan beslenme çantaları ihtiyaç sahibi aileler ve çocuklarına ulaştırılmaya devam ediyor. Beslenme çantaları, ekmek, peynir, süt, meyve, meyve suyu, zeytin, reçel, tereyağı, domates, salatalık gibi ürünlerden oluşuyor ve ihtiyaç sahibi ailelere teslim ediliyor. Safranbolu’da yaklaşık 100 aile Safranbolu Belediyesi tarafından başlatılan projeden yararlanıyor. Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse SAKEM’de personellerle birlikte öğrencilerin beslenme çantalarını hazırladı. Köse, şu açıklamaları yaptı:

"YARDIMA MUHTAÇ AİLELERİNİN SAYISININ ÇOKLUĞUNU GÖSTERİR"

“Beslenme çantası, Gülen Yüzler Projesi kapsamında hazırlanan bir proje ama tüm hızıyla sürüyor derken keşke tüm hızıyla sürmese keşke dediğim bir proje. Bu bir ihtiyaçtan kaynaklı ortaya çıkmış bir proje. Bu üzücü, bunun sayısının fazla olmasından ben gurur duymuyorum. Bu sosyal yardıma ihtiyacı olan aileler ve onların çocuklarının sayısının çokluğunu gösterir. Keşke ülkemizdeki ekonomik koşullar iyi olsaydı bizim de böyle bir proje yapmaya ihtiyacımız olmasaydı. Bizden sosyal yardım alan ailelerimizin dışında tespit ettiğimiz öğle beslenme saatinde yeterli beslenmeyi alamayan çocuklarımıza biz SAKEM’de hazırladığımız beslenme çantalarını epey bir süredir vermeye devam ediyoruz. Beslenme çantalarımızı 5 günlük içerik olarak hazırlayıp ailelere cuma günleri teslim ediyoruz. İçeriğindeki bütün ürünler bozulmayan, test edilmiş ürünler. Bir çocuğun günlük alması gerek beslenmeyi içeren bir çantamız var. Sütünden, meyve suyuna, ekmeği, peyniri, domatesi, zaman zaman elma kurusu veriyoruz bazen de taze elma veriyoruz. Biz 60 öğrenci ile başladık bu projeye, sonrasında sayımız 100’ü buldu ve talep de devam ediyor.

"HİÇBİR AİLE GIDA ÜRÜNLERİNDEKİ FİYAT ARTIŞINA DAYANAMAZ"

Geçtiğimiz günlerde TBMM’de bir konuşmayı dinledim, haziran ayında 9 TL olan salça bugün 54 TL. Aradaki fark bu kadar kısa bir sürede yaşandığı için korkunç gerçekten. Hiçbir aile gıda ürünlerindeki fiyat artışına dayanamaz ve de evine tek maaş giren ailelere Allah kolaylık versin diyorum, bu artışlara yetişmek çok zor. Bu sebeple biz de elimizden geldiği kadar sosyal belediyecilik kapsamında vatandaşlarımızın yanında olmaya çalışıyoruz.

"KAHVALTILIK BİLE ALACAK DURUMUMUZ YOK"

“Gülen Yüzler Beslenme Çantası” projesinden yararlanan ve duyduğu memnuniyeti dile getiren Safranbolulu Nargülen İncedayı ise şunları söyledi:

"Zor durumdayım, çocuklarıma böyle bir şey yapıldığı için mutluyum gerçekten. Bazen çocuklarımın yanına beslenme koyamadığım da oldu, en azından bu projeyle çocukların yanlarına beslenme koyabiliyorum. Alacak zaten durumumuz yok iyice de zor duruma düşüyoruz şu sıralarda. Kahvaltılık çok pahalı, peyniri, yumurtası… Alınmıyor gerçekten, maddi durumumuz zaten yok kıt kanaat geçinmek için uğraşıyoruz."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.