Tarsus Belediyesi’nden Soya Fasulyesi Ekimi

Tarsus Belediyesi’nden Soya Fasulyesi Ekimi

Tarsus Belediyesi, Başkan Haluk Bozdoğan’ın yerli ve organik tarımı geliştirmek ve yaymak amacıyla başlattığı “Ata Tohumu Miras” projesi kapsamında soya fasulyesi ekimi yaptı.

Tarsus Belediyesi, Başkan Haluk Bozdoğan’ın yerli ve organik tarımı geliştirmek ve yaymak amacıyla başlattığı“Ata Tohumu Miras” projesi kapsamında soya fasulyesi ekimi yaptı.

Tarsus’a bağlı Çiçekli Mahallesindeki 25 dekarlık arazide gerçekleştirilen ekime, Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden  Ahmet Korhan Şahar, Tarsus Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı teknik ekipler ve çiftçiler katılım sağladı.

Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü teknik ekipleri tarafından ıslah edilen ANP çeşidi yerli soya fasulyesi ile ilgili konuşan Dr. Ahmet Korhan Şahar, şunları söyledi:

"Soya çok kıymetli bir ürün özellikle yağlı bir bitki olduğu ve yem sanayisinde kullanıldığı için aslında dünyanın bir numaralı bitkisel ürünüdür. Türkiye’de de ekim olarak daha çok Çukurova bölgesinde Mersin, Osmaniye gibi şehirlerde çok yaygın ekilmekte ortalama %75’in üzerinde, ekim oranlarının yüksek olması tabi ki çiftçi açısından avantajlı durumda oluyor. Tarsus Belediyesi ile yaptığımız protokoller doğrultusunda soyanın önemini ve soyanın çiftçiye olan katkısını inşallah göstereceğiz. Bu ekimler sonucunda da çiftçide güzel sonuçlar alacaktır. Ben Tarsus Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Böyle bir işbirliği yapıp bizleri de çiftçiyle buluşturduğu için bu tür şeylerin daha çok olmasını temenni ediyoruz. Çünkü gerçekten çiftçiye dokundukça, çiftçiye ulaştıkça, çiftçiyle, üreticiyle bir araya geldikçe bu işlerin daha çok artacağını ve desteklerle çiftçilerimizin üreticilerin yanında olacağımızı gösteririz."

Tarlasında yapılan çalışmadan dolayı memnuniyetini dile getiren çiftçi Yusuf Durmaz, "Dışarıya bağlı olmaktansa kendi yerli üretimimiz olan ürünümüzü yetiştirip, düzgün bir verim alıp daha da çok çoğalması için elimizden geleni yapacağız. Çukurova bölgesinde daha karlı ve kazançlı olduğu için buna yöneliyoruz. Önce buğdayımızı hasat ediyoruz. Sonra soyayı yetiştiriyoruz. Bölgemiz ve iklimimiz buna müsait olduğundan dolayı ikinci ürün soyayı yetiştirmekte bir sıkıntıçekmiyoruz. Verimimizde güzel oluyor. Bu çalışmalardan dolayı başkanımız sayın Haluk Bozdoğan’a teşekkür ederim” dedi.

Çiftçiye destek verilen tohum miktarının dekara 9 kg ve toplamda 45 kg olduğunu belirten Tarsus Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürü Nadir Ernariçi ise "Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile Tarsus Belediyemiz arasında yapılan protokol kapsamında burada yerli çeşidimiz olan soya fasulyesi ikinci ürünün ekimini gerçekleştiriyoruz. Burada yerli çeşitler konusunda deneme yapmamıza imkan sağlayan çiftçimize ve Belediye başkanımız sayın Haluk Bozdoğan’a çok teşekkür ederiz. Yerli tohumu yaygınlaştırma çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.