Pinterest’e Yönelik Reklam Yasağı Kaldırıldı

Pinterest’e Yönelik Reklam Yasağı Kaldırıldı

Pinterest’e yönelik olarak uygulanan reklam yasağı, şirketin Türkiye’ye temsilci atama kararının ardından Resmi Gazete'de yayımlanan kararla kaldırıldı.

Görsel paylaşım sitesi olarak faaliyet gösteren Pinterest’e 19 Ocak 2021'den itibaren yönelik olarak uygulanan reklam yasağı, şirketin Türkiye'de temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmesi dolayısıyla 9 Nisan 2021’de verilen ve bugün Resmi Gazete'de yayımlanan kararla kaldırıldı.

Resmi Gazete’de yer alan kararda şu ifadelere yer verildi:

“Pinterest INC. adlı sosyal ağ sağlayıcısının 4/5/2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un k 4’üncü maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmesi nedeniyle 19.01.2021 tarihli ve 4202 sayılı reklam yasağı kararının kaldırılmasına karar verilmiştir.”

BTK BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Pinterest, 9 Nisan 2021'de Türkiye temsilcisini atayarak kurumumuza bildirmişti. 19 Ocak 2021'den itibaren Pinterest'e yönelik olarak uygulanan reklam yasağı, sosyal ağ sağlayıcının yükümlükleri yerine getirmesi dolayısıyla bugün Resmi Gazete'de yayımlanan kararla kaldırıldı” paylaşımı yaptı.

EN SON PINTEREST TEMSİLCİ ATADI

Türkiye’de 1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un, Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olmasına rağmen temsilci atamayan yabancı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına yönelik ‘reklam yasağı’ uygulaması, 19 Ocak 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Böylece temsilci atamayan Twitter, Periscope ve Pinterest’e reklam yasağı uygulanmıştı.

Twitter, daha sonra Türkiye’ye temsilci atayacağını açıkladı. Periscope ise mart ayında dünya genelinde faaliyetlerini durdurma kararı almıştı.

Pinterest’in de Türkiye’ye temsilci atamasıyla, kanun kapsamında olan ve temsilci atamayan herhangi bir sosyal medya şirketi kalmadı.

Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Dailymotion gibi platformlar da Türkiye’ye temsilci atacaklarını duyurmuşlardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.