Kulis: Türkiye'nin İsrail'e Büyükelçi Olarak Tayin Edeceği İsim Belirlendi

Kulis: Türkiye'nin İsrail'e Büyükelçi Olarak Tayin Edeceği İsim Belirlendi

2010'dan bu yana ikili ilişkilerde gerilimin sürdüğü Türkiye ve İsrail arasında son zamanlarda 'normalleşme' çabaları hız kazandı. İki ülkenin karşılıklı büyükelçi ataması gündeme geldi. Ankara'nın Ufuk Ulutaş ismi üzerinde durduğu ileri sürüldü.

Türkiye’nin dış politikada Körfez ülkelerinin yanı sıra İsrail ve Ermenistan’la ilişkilerde başlattığı yeni dönemde atılacak adımların planlaması yapılıyor.

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerde yeni aşamaya geçilmesine yönelik strateji,  AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’daki evinin fotoğrafını çektikleri iddiasıyla gözaltına alınan iki İsrailli turistin serbest bırakılmasıyla hız kazandı.

Kasım ayında AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Geçtiğimiz günlerde de, Erdoğan ile Herzog arasında yeni bir görüşme yapılmış ve Erdoğan, Herzog’a annesinin vefatı nedeniyle başsağlığı dilemişti.

Alt düzeyde iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusundaki temaslar da bu süreçte hızlandırıldı. Son olarak Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu ve İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

On üç yıl sonra iki ülkenin dışişleri bakanları arasında yapılan bu görüşme İsrail’de de büyük yankı uyandırdı. Dışişleri bakanları arasındaki görüşmenin yanı sıra alt düzeyde de iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusundaki temaslar bu süreçte hızlandırıldı.

'UFUK ULUTAŞ'IN İSRAİL'E BÜYÜKELÇİ OLARAK TAYİN EDİLECEĞİ BELİRTİLDİ'

Ayrıca İsrail ile Türkiye’nin karşılıklı büyükelçi tayinleri de gündeme geldi. Bu doğrultuda Orta Doğu siyaseti ve Yahudi tarihi üzerinde akademik çalışmaları bulunan ve iyi derecede İbranice bilen Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ufuk Ulutaş’ın İsrail’e büyükelçi olarak tayin edileceği belirtildi. Ulutaş’ın isminin İsrail’e bildirildiği ve onay aldığı ifade ediliyor. Aynı şekilde İsrail’in de Türkiye’ye tayin edilecek büyükelçinin ismini bildirdiği kaydediliyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.