2. Elizabeth'in Ölümünün Ardından İngiliz Milletler Topluluğu'nun Akıbeti Ne Olacak?

2. Elizabeth'in Ölümünün Ardından İngiliz Milletler Topluluğu'nun Akıbeti Ne Olacak?

Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümüyle 70 yıllık hükmünün sona ermesinin ardından İngiltere'nin eski sömürgeleriyle kurulan İngiliz Milletler Topluluğu'nda monarşiden koparak kendi liderleri tarafından yönetilen cumhuriyetlerin sayısının artıp artmayacağı tartışılıyor.

56 üye ülkesi olan İngiliz Milletler Topluluğu'nda bunlardan yalnızca 14'ü İngiliz monarşisinin liderini devlet başkanı kabul ediyor. Bu ülkeler arasında Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda da bulunuyor.

İngiliz Milletler Topluluğu, 1949 yılında İngiltere Kralı 6. George döneminde Londra Deklarasyonu ile kuruldu.

İngiltere'nin eski sömürgeleriyle kurulan birliğe üyeliğin esası özgürlük ve eşitlik olarak belirlendi, İngiltere monarşisinin liderini devlet başkanı olarak tanıma şartı getirilmedi.

Dünya nüfusunun neredeyse üçte birini oluşturan Topluluğa sadece İngiltere'nin eski sömürgeleri dahil değil. Eski Fransız sömürgeleri Ruanda, Mozambik, Gabon ve Togo, İngiliz Milletler Topluluğu'na üye olmayı seçti.

bbb.jpg

Bugüne kadar yalnızca İrlanda ve Zimbabve Topluluk çatısından çıkarken Pakistan, Güney Afrika ise çıktıktan bir süre sonra geri döndü. Yeni üyeler, kopmalar ya da Topluluk içinde kalarak İngiliz monarşisi ile bağı kesme girişimleri, Topluluğun gündemini zaman zaman meşgul etti.

AVUSTRALYA'DA MONARŞİYE DEVAM KARARI

aahem31rdeuxn9taef74hg.webp

1999'da Avustralya, cumhuriyete geçişi referanduma götürmüş ancak yanıt 'hayır' çıkmıştı. Kraliçenin ölümünün ardından fikri sorulan Başbakan Anthony Albanese, yas tutulan bir dönemde bu konunun görüşülmemesi gerektiği cevabını verdi.

2009'da Karayipler'deki St. Vincent ve Grenada ada ülkesinin yaptığı referandumdan da "İngiliz monarşisine devam" kararı çıktı.

kwk4t0-sve6jew2zsjtxzw.webp

Antigua ve Barbuda, üç sene içinde konuyu referanduma götüreceğini duyurdu.

Belize, Bahamalar, Jamaika, St. Lucia, St. Kitts ve Nevis'ten de benzer sesler yükseliyor ancak henüz net açıklamalar yapılmadı.

exw8t-daeemdrokgflodg.webp

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.