Le Monde Yazarı Marie Jégo’dan Kriz Değerlendirmesi

Le Monde Yazarı Marie Jégo’dan Kriz Değerlendirmesi

Bir önceki benzer olay, 1901'de Fransa'nın Babıali Büyükelçisi Jean Antoine Ernest Constans'ın Paris'e geri çağrılmasıydı, ancak nedeni bambaşkaydı: Ödenmemiş Bir Borç.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan neden Emmanuel Macron’a sert biçimde saldırıyor?

Le Monde, Marie Jego

Çeviri: Hande Turan Abadan

Türk cumhurbaşkanı Pazar günü Fransız mevkidaşına yönelik saldırıları artırarak Fransa’nın Ankara Büyükelçisinin geri çağrılmasına yol açtı.

Paris, yerel imamların eğitimini dayatmak suretiyle Türkiye’nin din aracılığıyla nüfuz edinme siyasetini engelliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a hakaret, kesinlikle hali hazırda prestijini yeniden artırmak amacıyla Orta ve Doğu Anadolu illerini gezen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni merakı.

25 Ekim Pazar günü ülkenin doğusundaki Malatya'da yaptığı konuşmada Erdoğan, İslam'la "sorunu" olduğundan şüphelendiği Fransız mevkidaşına bir kez daha saldırmış ve kendisine “tıbbi muayeneden geçmesi” tavsiyesinde bulunmuştu.

Emmanuel Macron’un akıl sağlığı konusundaki şüphelerini yineleyerek teşhisini koymuştu: “Gece gündüz Erdoğan'a takıntılı. Bir gün önce de, , Fransız cumhurbaşkanı için "akıl sağlığı tahlillerini" dile getirmişti. Kayseri’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP, İslami-Muhafazakar) delegelerine hitaben yaptığı konuşmada, “Macron adlı bu kişinin Müslümanlar ve İslam ile ilgili sorunu nedir? " sorusunu sormuştu.

Bu açıklamaları "kabul edilemez" olarak gören Elysée, Fransa-Türkiye diplomatik ilişkilerinde eşi benzeri görülmemiş bir eylem olan Ankara büyükelçisini istişare için geri çağırmaya karar verdi.

Bir önceki benzer olay, 1901'de Fransa'nın Babıali Büyükelçisi Jean Antoine Ernest Constans'ın Paris'e geri çağrılmasıydı, ancak nedeni bambaşkaydı: ödenmemiş bir borç.

Mevcut durumda, Fransa güçlü bir sinyal göndermek istedi. "Öfke ve edepsizlik bir yöntem değildir" diyen Fransa cumhurbaşkanlığı, Türkiye'nin bir numarasından "her açıdan tehlikeli olduğu için politikasının yönünü değiştirmesini" istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.