Bebelere Umre

Bebelere Umre

Diyanet, okulların ara tatilinde 0-24 ay bebekler dahil öğrenci, öğretmen ve velileri umreye götürmek için kredi kartına 3 taksitle tur düzenliyor. 0-2 yaş bebekler 8 bin 430 lira, 3-6 yaş umre ücreti 16 bin 368 liradan başlıyor. 25 öğrenci bulan öğretmene bedava...

SULTAN UÇAR

İlk ve orta dereceli okulların 14-18 Kasım'da gireceği birinci dönem ara tatili için Diyanet İşleri Başkanlığı harekete geçti. Öğrenci, öğretmen ve velilere özel umre turuna katılımı artırmak için 81 il valisi, il milli eğitim müdürü, ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri Milli Eğitim Bakanlığı'nca resmi yazıyla uyarıldı.

OKULLAR SEFERBER

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun imzasıyla MEB'e gönderilen resmi yazıda, “Bebek ve çocuk ücretleri” adı altındaki bölümde, 0-2 yaş (0-24 ay) için umre ücreti 8 bin 430 lira, 3-5 yaş (25-60 ay) için 16 bin 368 lira, öğretmenler için 22 bin 617 lira olarak açıklandı. Umre yolcularına Kuran-ı Kerim, seccade, tavaf ve say duaları ile tespih promosyon verileceği de duyuruldu.

“2022-2023 Yılı Öğrenci, Öğretmen ve Veli Umre Turları” başlıklı 81 ile gönderilen resmi yazıda, umre tüm detaylarıyla anlatıldı. Valilerin, kaymakamlıkların, okul müdürlerinin Diyanet'in umre turunu duyurması istendi. Önümüzdeki hafta başlayacak olan ara tatildeki umre turunu Diyanet'in; 0-2 yaş grubunu ‘bebek' ve 3-6 yaş grubunu ‘çocuk' olarak tanımladığı görüldü.

2.jpg

3.jpg

5 YILDIZLI OTELDE

Mekke'de 8 gün ve Medine'de 3 gün olmak üzere toplam 11 günlük umrede Bosporus ve Darül Hady otellerinde kalınacağı bildirildi. Ara tatil umresini kaçıranlar için ocak ayındaki yarıyıl tatilinde ücretlerin artacağı uyarısı yapılarak, program açıklandı. Öğrenciler için 2023'te ücretler 4700 Riyal'e (23 bin 312 TL),  öğretmen ve veliler içn 5175 Riyal'e (25 bin 668 TL) çıkıyor.

Ücret cep yakıyor

■ Ücretler Suudi Arabistan Riyali (SAR) olarak ödenecek. 0-2 yaş 1700 SAR (8 bin 430 TL) ve 3-5 yaş (25-60 ay) 3300 SAR (16 bin 368 TL), 6-11 yaş için ise 3600 SAR (17 bin 856 TL) oldu. 2 kişilik odada konaklama öğrenciler için 4100 SAR (20 bin 336 TL) ve veliler için 4500 SAR (22 bin 320 TL) yapıldı. Öğretmen ücretleri 22 bin 617 lira olarak belirlendi. Üniversite öğrencilerinin ise tüm ücretlere ilave olarak 400 Suudi Arabistan Riyali (1984 TL) daha ödemesi gerekiyor.

4.jpg

Umre beleş

■ Diyanet'in umre turunda 25 kişilik grup oluşturan geçici öğretici (Kurs hocaları), kurum dışından öğretmenler oluşturdukları grubun başında sorumlu yapılacak. 25 kişiyi bulanlar, bu yolla ücretsiz umre yapabilecek.

Seccade hediye

■ Diyanet umre yolcularına verilecek hizmetleri; Mekke-Medine otel, yiyecek içecek, Cidde-Mekke arası ulaşım, uçak bileti, vize alımı diye sıraladı. Umre yolcularına verilecek eserler ise “Kur'an-ı Kerim, Umre Yolcusu Rehberi, Kutsal İklimde Dua, Tavaf ve Sa'y duaları, Seyahat el çantası, seccade, tespih, sırt çantası, maske” diye açıkladı.

Kredi kartına taksitle!

■ Diyanet, “Umreye gitmek isteyenler ilan edilen umre turuna ait banka kodu ile Hac ve Umre Muhasebe Koordinatörlüğü'nce anlaşmalı bankalara açtırılan, umre kurumsal tahsilat hesabına ücreti peşin veya taksit sözleşmesi yapılan bankalara, yüzde 40 peşin, kalanı 3 taksit olarak yatıracaklar” diye resmi yazı yayınladı. 8 bankayla anlaşma yapıldı.

Uzman Pedagog/Akademisyen Soner Koşan:

6.jpg

“PSİKOLOJİK SORUNLARA YOL AÇABİLİR”

“Çocuk gelişimi kuramcısı Jean Piaget, insanın dünyayı algılamasını 4 evreye ayırır. 0-2 yaş; görme, duyma gibi fiziksel-motorsal eylem dönemi. 2-7 yaş; nesneleri, renkleri ayırır, kavrayamaz. 7-11 yaş; somut işlem dönemi. Mantık yürütse de, soyut düşünemez. 12-15 yaş ve üstü; soyut işlem yani tasvirler, mecazi anlamlar ve hayal kurma dönemi başlar. Din ritüelleri, etik anlayışlar, tasvirler ve hayal kurmak bütünsel bir yapı olarak düşünülürse, 12 yaş altı bir çocuk, din ritüelleri algılamakta çok zorlanır ve doğru algılaması olanaksızdır. 0-7 yaş arasında kaygı, korku, sempati gibi duygular yüklenerek, çocuklar koşullandırılsa da, orta ve uzun vadede psikolojik sorunlar yaşayabilir.”

Eğitim Uzmanı Alaaddin Dinçer:

6.jpg

“Anayasa'ya aykırı”

“Milli Eğitim Bakanlığı'nın görevleri 1739 sayılı kanunla belirlendi. Bakanlık, yasadaki amacı dışına çıkıp Diyanet, dini vakıf/derneklere bağlı bir alt kurum gibi hareket edemez. Eşit, bilimsel, kamusal, laik eğitim-öğretim hizmeti götürmekle sorumlu olan MEB, Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün yurttaşlarının bakanlığı olmak zorundadır. Resmi yazıyla umreye götürmek için okullardan çocuk toplamasını istemek, MEB'in görev tanımı içinde yoktur. Anayasa'ya aykırıdır.”

7.jpg

İlahiyatçı Yazar Cemil Kılıç:

8.jpg

“Bebeklerle dini değerler apaçık istismar ediliyor”

“İnsan ne diyeceğini bilemiyor. ‘Bu kadar da olmaz' demek bile yetmiyor. Dinen yükümlülük çağına ermemiş olan çocuklar hatta bebekler üzerinden, dini değerler apaçık istismar edilerek, ticari aldatma faaliyeti yapılıyor. Diyanet'in varacağı son nokta neresi? 4-6 yaş çocuklarla başladılar. Şimdi 0-2 yaşa indiler. Diyanet, bir sonraki aşamada embriyolarla ilgili dini çalışma yapacak mı? Merakla bekliyoruz. Umreci bebelere dağıtacakları seccadelerin yanına bebek bezi, mama da koysunlar. Bu yapılan, din adına dine zulmetmektir. Hz. Muhammed bir hadisinde, ‘Dinde aşırıya gitmeyin' diye buyuruyor. Bu aşırının da aşırısı.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.