Boğaziçi’nde İşe Alım Şartı: Erkek Olmak

Boğaziçi’nde İşe Alım Şartı: Erkek Olmak

Boğaziçi Üniversitesi’nin 'kayyum' yönetimi, 21 sözleşmeli personel alımı yapacak. Bilgisayar teknikeri alımında “cinsiyeti erkek olmak” şartı koyan yönetime tepki Eğitim Sen yöneticisi Beyzade Sayın’dan geldi: “Bu ilan belirli bir kişiye açılmış özel ve hukuksuz bir ilan.”

Boğaziçi Üniversitesi’nin 'kayyum' yönetimi, önemli akademisyenlerin sözleşmelerini ve derslerini iptal ederken, okulda yeni işe alımlar yapmaya da devam ediyor.

'Kayyum' Naci İnci yönetimi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’ın ilgili maddeleri uyarınca 2022 KPSS (B) grubu puanına göre 21 sözleşmeli personeli işe alınacağını duyurdu.

TEKNİKER KRİTERİ: ERKEK OLMAK

İlana göre ise, bilgisayar teknikeri ilanında “Cinsiyeti erkek olmak” kriteri kondu. İşe alımda diğer bir kriter ise “Yükseköğretim Kurumlarının Bilgisayar Programcılığı, İnternet ve Ağ Teknolojileri, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Web Teknolojileri ve Programlama, Bilgisayar Donanımı, Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri, Bilgisayar Destekli Tasarım, Bilgisayar Operatörlüğü ve Teknikerliği ön lisans programlarının birinden mezun olmak” olarak belirlendi.  

“BELLİ BİR KİŞİYE AÇILMIŞ HUKUKSUZ BİR İLAN”

Gerçek Gündem’e konuşan Eğitim-Sen İstanbul Üniversiteler Şube Başkanı Beyzade Sayın, ilanın belirli bir kişiye açılmış özel ve hukuksuz bir ilan olduğunu belirterek, kurumun bu ilanı açarak işgüzarlık yaptığını söyledi:

“Kurum bu ilanda işgüzarlık yapmış çünkü o bölümü bitiren kadın adaylar direkt elenmiş. Bu ilan bilgisayar teknikeri ilanı olduğu için bilgisayar bölümü mezunu arıyorlar. Bilgisayar bölümünde okuyan ya da mezun olacak sadece erkek öğrenciler de yok. Bu ilan kadın adayların iş başvurusunu engelliyor.”

“EŞİTLİK İLKESİNE TAMAMEN AYKIRI”

İlanın Anayasanın çalışma hayatındaki başvuru esaslarına ve eşitlik ilkesine tamamen aykırı olduğunu ifade eden Sayın, hukuksuz olan bu ilanın bir başvurucu tarafından dava edilirse ilanın iptal edilebileceğini söyledi:

“Kurum tarafından yayımlanan bu ilan Anayasanın çalışma hayatındaki başvuru esaslarına ve eşitlik ilkesine tamamen aykırı. Bu nedenle bu ilanın bilgili bir başvurucu tarafından dava edilmesi konusunda ilanın iptal edileceğini düşünüyorum.”

İlanın kişiye özel açıldığının altını bir kez daha çizen Sayın, ”Bu tür ilanlar hem Yükseköğretim Kurumu’nun kararlarında hem de çalışma hayatındaki eşitlik ilkesine aykırı. Çünkü ilanda erkek olmasını gerektirecek hiçbir şart belirtilmemiş” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.