Özel Yurda Haciz Geldi: Kız Öğrenciler Kapı Dışarı Edildi

Özel Yurda Haciz Geldi: Kız Öğrenciler Kapı Dışarı Edildi

İstanbul Beykoz’da özel bir yurda haciz geldi. Kız öğrenciler dönem ortasında apar topar eşyalarını toplamak zorunda kaldı. Öğrenciler “Nerede kaldığımız kimsenin umurunda değil. İstanbul’a okumaya geldik ancak okuyamıyoruz” diye isyan etti.

Sena Tufan

İstanbul Beykoz’da faaliyet gösteren Paşabahçe Bahçeli Kahve Kız Öğrenci Yurdu’na haciz geldi. GELDUR Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ’nin işlettiği yurda, borçları nedeniyle 10 Ekim’de icra memurları geldi. İcra memurları yurttaki eşyaların bir kısmını götürürken yurdun tamamen boşaltılması için yetkililere dört gün süre verdi.

a2.webp

Dün, verilen süre dolarken öğrenciler de eşyalarını topladı. Ancak öğrenciler barınma sorununun ortaya çıkmasından dolayı mağdur oldu. Cumhuriyet’e konuşan öğrenciler eğitim hayatlarının olumsuz etkilendiğini ve öte yandan yüksek kiralar nedeniyle ev bulamadıklarını söyledi.

‘OKULA GİDEMİYORUZ’

Yurtta kalan öğrencilerden Ada Kara, “Şu anda dönem ortası, herkes yerine yerleşti. Ben buraya bu yıl geldim. Benim İstanbul’da yanında kalabileceğim bir yakınım yok. Tek başıma ne yapacağım? 1+1 eve arkadaşımla birlikte 8 bin TL veriyorum. Maddi olarak ailelerimiz de zorlanmaya başladı” diye konuştu.

a3.webp

Başka bir öğrenci ise “Ben bir haftadır okula gidemiyorum. Yakında sınavlarım başlayacak. Nerede kaldığımız kimsenin umurunda değil. Eğitim hayatımız da olumsuz etkilendi. İstanbul’a okumaya geldik ancak okuyamıyoruz. Her şeyi toplayıp memleketime dönmeyi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden Selin K., “Temmuz ayında icra memurları sayım yapmak ve eşyaları listelemek için geldi. O dönemde sorduğumuzda ‘Borç ödendi sorun yok’ dediler. Önemli bir sınavımızın olduğu gün hem yurttaki sorunlarımızla uğraştık hem de sınava gitti. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

a4.webp

‘KİRALAR GERİ ÖDENMEDİ’

Velilerden Tekin Solhan ise “Temmuz ayının başında buraya icra geliyor ve haciz sürecini başlatıyorlar. Ancak tatil döneminde öğrenciler burada olmadığı için hiçbir öğrencinin bilgisi olmamış. Burası icralık olduğu halde buraya yeni dönem için de öğrenci kaydı almışlar. Memurlar geldi dolapları yatakları götürdü. Şirket sahibi paraları geri ödeyecek dediler. İmza yetkisi olmayan kişilere belge imzalatmışlar. Depozitoları veriyorlar ancak bu ayın kiralarını geri ödemiyorlar. Öğrenciler şu anda perişan halde yer arıyor. Bugün de burayı tamamen boşaltmamız isteniyor. 11 bin TL’ye ev tutmak zorunda kaldık” dedi. 

a5.webp

İsminin açıklanmasını istemeyen GELDUR’un avukatı da “İstanbul Varlık Yönetim Şirketi borçlularından alacaklarını tahsil ediyor. Buraya da haciz gönderdiler” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.