Sosyo-Ekonomik Sorunların Öğrencileri En Fazla Etkilediği Ülke Türkiye Oldu

Sosyo-Ekonomik Sorunların Öğrencileri En Fazla Etkilediği Ülke Türkiye Oldu

OECD'nin yayımladığı eğitim raporuna göre, koronavirüs salgınıyla birlikte sosyo-ekonomik şartların öğrencileri en fazla etkilediği ülke Türkiye oldu. Raporda, eğitim sistemi en başarısız olan ülkelerde okulların daha uzun süre kapalı kaldığı ve bu süre zarfında pek çok öğrencinin derslerinden uzak kaldığının altı çizildi.

Koronavirüs salgını nedeniyle bir çok ülkede okulların kapanması ve uzaktan eğitime geçmesi gençlerin öğrenimindeki fırsat eşitsizliklerini tekrar gündeme getirdi.

OECD'nin açıkladığı Eğitime Bakış 2021 raporuna göre ailelerin sosyo-ekonomik durumunun öğrencilerin eğitim hayatındaki başarısını etkilemede Türkiye OECD ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı.

Öğrencilerin sosyo-ekonomik durumundaki farklılıkların eğitimdeki başarılarını en az etkilediği ülke ise Kanada oldu.

Raporda avantajsız durumdaki ailelerden gelen öğrencilerin okulda iyi performans gösterme ve dijital öğrenme araçlarına sahip olma ihtimalinin daha düşük olduğu vurgulanırken evde ders çalışma ortamlarının olmaması ya da ebeveynlerinden derslerinde destek alamamasına da dikkat çekildi.

Bu nedenle bu öğrencilerin yüksek öğrenime devam etme ihtimalinin azaldığı belirtildi. Ayrıca benzer sorunların göçmen aileleri çocuklarında da yaşandığı belirtildi.

Raporda dijital eğitimin artmasının var olan eşitsizlikleri daha da derinleştirmemesi için eğitim sistemli düzenleyicilerinin daha dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunuldu.

Tüm öğrencilerin gerekli ekipman ve rehberliğe sahip olmasını garantilemenin pandemi sonrası düzelme için şart olduğunun da altı çizildi.

ekran-resmi-2021-09-18-09-17-25.png

BAŞARISIZ EĞİTİM SİSTEMLERİNDE OKULLAR DAHA UZUN SÜRE KAPALI KALDI

OECD raporunda eğitim sistemi düşük performans gösteren ülkelerde okulların daha uzun süre kapalı kaldığına dikkat çekildi.

Sosyo-ekonomik olarak avantajsız gruptaki öğrencilerde devamsızlığın daha yüksek olduğu ve uzaktan eğitim için gerekli teknolojik gereçlere sahip olma ihtimalinin düştüğüne de vurgu yapıldı.

PANDEMİ SIRASINDA EĞİTİM BÜTÇELERİ YÜKSELDİ

Pandemi sırasında OECD ve ortak ülkelerin yaklaşık yüzde 60'ı eğitime harcadıkları bütçeleri yükseltti.

Bu bütçenin nerelere harcandığı ise ülkeden ülkeye değişiklik gösterdi.

Sınıf mevcutlarını azaltmak için öğretmen kadrosunu artırmak, uzaktan eğitim için gerekli ekipmanların alımı, ek burslar ve yüksek eğitim borçları gibi alanlar bütçedeki artış kalemlerinin başında geldi.

  •  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.