Benzine Yine Zam Geliyor İddiası

Benzine Yine Zam Geliyor İddiası

Akaryakıt fiyatlarına ardı arkası kesilmeyen zamlar gelmeye devam ediyor. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan açıklamaya göre motorinin litre fiyatına bugünden itibaren 52 kuruş zam yapıldı.

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlara sürücüler isyan etmeye devam ediyor. Benzin ve motorinin fiyatı gelen zamlar sonrası 14 TL’yi aştı. LPG fiyatı ise İstanbul 9,35 TL’yi geçti. Sık sık zamlanan akaryakıt fiyatları üzerinden küresel piyasalardaki veriler ve dolar kuru etkili oluyor. Akaryakıt sektörü kaynakları, benzinin litre fiyatına 40-45 kuruş arasında zam gelebileceğini söyledi. Brent petrol fiyatı ise 88 dolar seviyesinde hareket ediyor. Benzin fiyatı son olarak 8 Ocak tarihinde 63 kuruş daha zamlanmıştı.

Akaryakıt fiyatları illere göre değişkenlik gösteriyor. Benzin fiyatları istasyonların kampanyalarına göre kuruş farklılık gösterebiliyor. Benzin fiyatı İstanbul’da 13,58 Ankara’da 13,68 TL İzmir’de 13,68 TL Bursa’da 13,62 TL’den satılıyor.

Akaryakıt fiyatları bir yılda ne kadar arttı?

Akaryakıt fiyatları açısından zorlu bir yıl geçiren Türkiye’de benzin fiyatları, motorin fiyatları zamlarla adeta uçtu. Akaryakıt fiyatlarındaki zamlar son çeyrekte Özel Tüketim Vergisi olarak bilinen ÖTV’den karşılandı lakin eşel mobil uygulamasında kotanın dolmasıyla 2021 ekim ayı itibarıyla fiyat artışları pompaya yansıdı.

Petrol fiyatları bu ay yüzde 14 yükseldi. Brent petrol fiyatı ise şu sıralarda 89 dolara çıkarak 7 ayın zirvesine çıktı. Petrol fiyatları yanı sıra enerji grubunda da zamların yaşanması, tedarik zincirindeki aksaklıklarla küresel enflasyon yükselmeye devam ediyor.

Son olarak akaryakıt fiyatlarına zam geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) dün yaptığı açıklamada, motorinin litre fiyatına 52 kuruş zam geldiğini duyurdu. Motorin fiyatına sırasıyla; 31 Aralık’ta 1,29 TL, 2022’nin ilk ayında ise 1,46 TL zam geldi. Benzinin litre fiyatına ise 63 kuruş otogaz fiyatına ise 29 kuruş zam yapıldı.

Son zamlarla beraber İstanbul’da akaryakıt fiyatları şu şekilde:

Benzin fiyatı: 13,56 TL
Motorin fiyatı: 14,27 TL
LPG fiyatı: 9,25 TL

Ocak 2021 yılında ortalama akaryakıt fiyatları ise şöyleydi:

Benzin fiyatı: 7,33 TL
Motorin fiyatı: 6,75 TL
LPG fiyatı: 4,03 TL

MOTORİN FİYATI BENZİN FİYATINI SOLLADI

2022 Ocak ayı içerisinde akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar sonucu motorinin litre fiyatı benzinin litre fiyatını geçti. Son bir yıllık süreçte benzin fiyatı ve motorin fiyatı yüzde 70 üzerinde, otogaz fiyatında ise yüzde 100’ün üzerinde fiyat artışı oldu. 2021’de petrol fiyatları yüzde 60 artış yaşarken dolar kuru ise yüzde 80 yükseldi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.