CHP'li Gürer: “Kömürde Fahiş Fiyat Artışına Kim Dur Diyecek?”

CHP'li Gürer: “Kömürde Fahiş Fiyat Artışına Kim Dur Diyecek?”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, doğalgazın ardından kömür fiyatlarındaki fahiş artışın el yakmaya başladığını söyledi.

Geçen yıl tonu 1200 TL, olan Afrika İthal kömürün bu yıl 2 bin 600 liraya kadar yükseldiğine dikkat çeken Gürer, “kış sert geçerse vatandaş yandı. Büyük kentlerde doğalgaz faturası, dar gelirlileri de kömür faturası çarpacak. Bu gidiş iyi gidiş değil. Fahiş fiyat artışına kim dur diyecek? Vatandaş kışın tezek yakacak hale düşürmek üzereler” diyerek, kömür fiyatlarındaki artışa tepki gösterdi. Ömer Fethi Gürer” kaloriferler de yakılan Rusya’dan ithal kömüründe 210 dolardan 320 dolara fiyatının çıktığını belirtti.

DOĞALGAZDAN SONRA KÖMÜR FİYATI DA UÇTU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dönem dönem zamlanan ve bir yıl içindeki fiyat artışı yüzde 50’yı bulan doğalgazın ardından kışlık yakacak kömüre gelen zamların da el yakmaya başladığını söyledi.

1200 LİRADAN 2 BİN 600 LİRAYA…

Geçen yıl fiyatı 1200 TL civarında olan kömürün bu yılın Mart ve Nisan aylarında 1300 TL arasında satıldığını anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde kömür fiyatları anormal derecede artış gösterdi. Kimi bölgelerde, türünü göre Afrika İthal kömür 2 bin 500 TL ila 2 bin 600 TL arasında satışı yapılıyor. Kömürde yüzde 100’e varan artış var. Rusya’dan ithal kalorifer kömürü geçen yıl 210 dolar olan fiyatta bu yıl 340 dolara çıktı. Kömürde sobadan önce Vatandaşın cebini yakıyor. Bu zamlara kim dur diyecektir” ifadelerini kullandı.

BU ZAMLAR NEDEN?

Rusların kömür üretimini azalması ve döviz kurlarındaki dengesizliğin kömür fiyatına artışına bir neden olduğu yönünde açıklamalar yapıldığına dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ancak birkaç ayda kömür fiyatının yüzde 100’e varan oranda zamlanması kabul edilebilir bir durum değildir. Afrika kömürü artış % 100 e erdi. Öte yandan kalorifer kömürü için İthalatçı firmaların Rusya’daki kömür üretiminin azalmasını gerekçe göstererek, kış mevsimi öncesinde bu tür artışları yapmasının, dar gelirli vatandaşı büyük sıkıntıya sokacağı ortadadır. birkaç ay önce 1300 TL’ye satılan ve stoklanan kömürlerin bile şimdi 2 bin 500- 2 bin 600 TL bandında satıldığı iddia ediliyor. “diye konuştu.

BU FİYATA NASIL KÖMÜR ALACAKLAR 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Doğalgaza, kömüre, temel tüketim maddelerine, gıda ürünlerine, elektriğe gelen zamlar aldı başını gidiyor. Dar gelirli ve sabit gelirli vatandaşın geliri yerinde sayarken, hayatını idame ettirmesi için satın alması gereken ürünler sürekli zamlanıyor. Ülkemizde çoğunluğu emekli ve asgari ücretli olmak üzere nüfusun yarıya yakını dar gelirlidir. Bu insanlar, yüzde 100 artış olan kömürü nasıl alacaklar? Kışın tezek mi yakacaklar. Doğalgaz faturaları, elektrik faturaları vatandaş bakmaya korkuyor. Her ay farklı ve zamlı fiyatlardan dert yanıyor. Kömürde aldı başını gidiyor. İktidar seyrediyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer’e dert yanan vatandaşlar bazı kömürlerinde içeriğinde sorun olduğunu söylediler .”Kış sert geçerse ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. Yorgana, battaniyeye sarılıp zor koşullarda kış yaşarız.” diye dert yandılar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.