Dış Ticaret Açığı Kasımda 8,8 Milyar Dolara Yükseldi

Dış Ticaret Açığı Kasımda 8,8 Milyar Dolara Yükseldi

Türkiye'nin dış ticaret açığı kasımda yıllık bazda yüzde 61 artarak 8,8 milyar dolara yükseldi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, kasım ayına ilişkin dış ticaret verilerini açıkladı.

Buna göre, Türkiye’nin ihracatı kasımda yıllık yüzde 1,9 artışla 21,9 milyar dolara çıktı. Aynı dönemde ithalat ise yüzde 14 artışla 30,7 milyar dolara yükseldi.

Türkiye’nin dış ticaret açığı kasımda yıllık bazda yüzde 61 artarak 8,8 milyar dolara yükselmiş oldu.

11 aylık dış ticaret açığı ise, 99,8 milyar dolara yükseldi.

PARİTE KAYNAKLI KAYIP SÜRÜYOR

Muş, paritenin dış ticaret rakamları üzerindeki olumsuz etkilerinin devam ettiğini ve parite etkisiyle dış ticaret açığının ocak-kasım döneminde yaklaşık 3 milyar dolar daha fazla gerçekleştiğini söyledi.

TİM BAŞKANI: ÖNÜMÜZÜ GÖRMEKTE ZORLANIYORUZ

Öte yandan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe de dış ticaret verileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bugüne kadarki en yüksek kasım ayı ihracat performansını gerçekleştirdiklerine işaret eden Gültepe, ocak-kasım döneminde bu rakamın 231,2 milyar dolara, son 12 ayda ise 253,5 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Büyüme rakamlarına ilişkin de değerlendirme yapan Gültepe, ilk iki çeyreğe göre, üçüncü çeyreğin büyüme hızında bir düşüş yaşandığını, bunun da ana pazarlardaki ekonomik durgunluktan kaynaklandığını bildirdi.

“Yani bir süredir beklediğimiz gibi yurt dışı talep düşüşüne bağlı negatif gelişmelerin sonuçlarını görmeye başladık” diyen Gültepe, “Üstelik küresel piyasalardaki belirsizlik artarak sürüyor. Önümüzdeki sis bulutu nedeniyle önümüzü görmekte zorlanıyoruz” diye konuştu.