Ekonomistler Merkez Bankası’nın faiz kararını nasıl değerlendirdi?

Ekonomistler Merkez Bankası’nın faiz kararını nasıl değerlendirdi?

"MB piyasa gerçeklerine ve ihtiyaçlarına gözlerini kapatmaya devam ediyor"

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 1 puan faiz indirdi. Politika faizi yüzde 8,75'e oldu. Merkez Bankası böylece son 6 toplantıda faizi 13.75 puan indirdi. Peki ekonomistler Merkez Bankası'nın faiz indirim kararını nasıl değerlendirdi?

Merkez Bankası son olarak geçen ay acil toplantıyla 100 baz puanlık faiz indirimine gitmiş ve politika faizini yüzde 9.75'e düşürmüştü. Politika faizinde 50 baz puanlık faiz indirimi bekleniyordu.  

"Kimse önünü göremezken faiz indirilmiş krediyi kim, neden alıp kullansın?"

Ekonomist Mustafa Sönmez, kişisel sosyal medya hesabından Merkez Bankası'nın faiz kararına ilikşin olarak yaptığı değerlendirmede, "Ne işe yarayacak? Krediyi daha da ucuzlaştırsanız ne işe yarayacak? Kimse önünü göremezken iş-aş kaybı herkes için söz konusu iken faiz indirilmiş krediyi kim, neden alıp kullansın? Kör hafız ezberi işler" diye yazdı. 

"TCMB yine beklentileri aştı"

Ekonomist Atilla Yeşilada ise faiz kararına ilişkin olarak, "TCMB yine beklentileri aştı. Tebrikler. Bu sürünme bir an önce bitsin, ne halimiz varsa görelim" yorumunda bulundu.

"Birileri 'sembolik indirim olacak' mı demişti?"

Ekonomist Emre Alkin de, Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrasında kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydet kaydetti: 

"Birileri 'sembolik indirim olacak' mı demişti? Faize karşı hassasiyetin kaybolduğu durumlarda, yorum yaparken ya dikkatli konuşmalı, ya da hiç konuşmamalı."

Emre Alkin'in ifadeleri akıllara, sembolik bir faiz indirimi yapılacağını söyleyen JP Morgan Türkiye Başekonomisti Yarkın Cebeci'nin açıklamalarını getirdi. Cebeci, "“25 baz puanlık (100 baz puan, yüzde 1’e karşılık geliyor) bir indirim bekliyoruz, finansal istikrara ilişkin endişeler Merkez Bankası’nın bir süre durmasına neden olabilir" demişti

"MB piyasa gerçeklerine ve ihtiyaçlarına gözlerini kapatmaya devam ediyor"

Ekonomist Hayri Tüfekçioğlu da şunları kaydetti:

"TC Merkez Bankası, Politika Faizini 100 Bp indirerek % 8.75'e çekti ve Covid-19'un kur üzerinde yarattığı baskıyı görmezden geldi. Trump-Fed benzeri bir güdüme girerek güven aşınmasını sürdüren MB piyasa gerçeklerine ve ihtiyaçlarına gözlerini kapatmaya devam ediyor"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.