Memurlar Lojman Kirasına Sınır İstedi

Memurlar Lojman Kirasına Sınır İstedi

İktidarın olağanüstü artan ev kiralarını frenleyebilmek için konut kiralarına getirdiği yüzde 25’lik zam sınırlamasını lojmanda oturan memurlar da talep etti.

Memur-Sen'e bağlı Enerji Bir-Sen, 1 Ocak 2023 itibarıyla TÜFE üzerinden artış yapılması beklenen lojman kiralarının, ev kiralarında uygulanan yüzde 25'lik tavan artış sınırlaması kapsamına alınmasını talep etti.

Enerji Bir-Sen Genel Merkezi, kamuda kullanılan 200 bini aşkın lojmanın kira artışıyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Mili Emlak Genel Müdürlüğü'ne talep yazısı gönderdi.

Yazıda, 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) üzerinden artış yapılması beklenen lojman kiralarının,mağduriyete yol açacağı belirtilerek lojmanların da ev kirası artışının en fazla yüzde 25 veya daha altında bir oranla sınırlandırılması düzenlemesine dahil edilmesi istendi.

YÜZDE 85 ZAM GELEBİLİR

Enerji Bir-Sen Başkanı Hacı Bayram Tonbul, TÜFE'nin baz alınması durumunda lojman kiralarının yüzde 85'i aşan bir oranda artabileceğini belirterek, konut sorununa karşı üretilen çözümlere kamu görevlilerinin de dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

11 Haziran'da yayımlanan düzenlemeyle konutlarda kira artışının yüzde 25'le sınırlandırıldığını, bu sayede kiracıların ev sahiplerine karşı güvence altına alındığını belirten Tonbul, “Bu olumlu düzenlemeyi doğru buluyor ve destekliyoruz. Vatandaşlarımıza sağlanan aynı güvenceyi lojmanlarda ikamet eden memurlarımız için de talep ediyoruz” dedi.

ALIM GÜCÜ KAYBINA KİRAYI EKLEMEYİN

Tonbul, özellikle evine tek maaş giren memurlar için lojmanların ekonomik açıdan kritik öneme sahip olduğuna işaret ederek, “Günümüz ekonomik koşullarında kamu görevlilerimizin ödemekte oldukları lojman kiralarının TÜFE oranında artırılması, hali hazırda karşı karşıya kaldığı alım gücü kaybının üstüne kira yükünü de ekleyecektir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.