MB: Reel Kesim Güven Endeksi Bir Önceki Aya Göre 2,4 Puan Geriledi

MB: Reel Kesim Güven Endeksi Bir Önceki Aya Göre 2,4 Puan Geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) verilerine göre; kasım ayında Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) bir önceki aya göre 2,4 puan azalarak 97,9 seviyesine geriledi.

İmalat sanayinde faaliyet gösteren bin 734 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen 2022 yılı kasım ayı İktisadi Yönelim Anketi sonuçları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklandı. Merkez Bankası'nın açıkladığı, reel kesimde güvenin azaldığını ortaya koyan anket sonuçları şöyle:

“REEL KESİM GÜVEN ENDEKSİ 2,4 PUAN GERİLEDİ: 

Kasım ayında Reel Kesim Güven Endeksi, bir önceki aya göre 2,4 puan azalarak 97,9 seviyesine geriledi.

Genel gidişat, mevcut toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku ve gelecek 3 aydaki toplam istihdama ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, son 3 aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek 3 aydaki üretim hacmi ve gelecek 3 aydaki ihracat sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

MEVSİMSELLİKTEN ARINDIRILMIŞ REEL KESİM GÜVEN ENDEKSİ ÖNCEKİ AYA GÖRE AZALDI: 

Mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 101,3 oldu.

SON 3 AYLIK DÖNEM İÇİN SİPARİŞ MİKTARINDA AZALIŞ OLDU: 

Son 3 aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ihracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği gözlendi.

MAL VE STOKLARIN MEVSİM NORMALLERİNİN ÜZERİNDE OLDUĞU YÖNÜNDEKİ GÖRÜŞ ZAYIFLADI: 

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmeler zayıfladı.

ÜRETİM HACMİ VE İHRACAT SİPARİŞ MİKTARINDA ARTIŞ BEKLENTİSİ AZALDI: 

Gelecek 3 aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladığı, iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin ise azalış bekleyenler lehine döndüğü görüldü.

SATIŞ FİYATLARININ ARTACAĞINA DAİR BEKLENTİ GÜÇLENDİ: 

Ortalama birim maliyetlerde, gelecek 3 ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin güçlendi. Son 3 ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin ise zayıfladığı görüldü. Gelecek 3 aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentilerin de güçlendiği gözlendi.

GELECEK 12 AYDAKİ SABİT SERMAYE YATIRIM HARCAMASINA İLİŞKİN ARTIŞ BEKLENTİSİ AZALDI: 

Gelecek 12 aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre zayıfladığı, gelecek 3 aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin ise bir önceki aya göre güçlendiği gözlendi.

YILLIK ÜFE BEKLENTİSİ BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE ARTTI: 

Gelecek 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 2,2 puan artarak yüzde 94,1 seviyesine çıktı.

SANAYİDE KÖTÜMSER OLDUĞUNU BELİRTENLERİN ORANI AZALDI: 

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6,6‘ya yükselirken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 71,9’a, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 21,5'e geriledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.