Pandemi Döneminde Dert Yanan Mobilyacı: "Suntayı Kestiği Makinayı Satan Esnaf Biliyorum"

Pandemi Döneminde Dert Yanan Mobilyacı: "Suntayı Kestiği Makinayı Satan Esnaf Biliyorum"

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde'de mobilyacıları işyerlerinde ziyaret etti. Esnaf Şefik Aydoğan, “Pandemi koşullarının başladığından bu yana devletten 1 lira dahi destek görmedim. Sadece T.C. kimlik numaramla eczaneden 5 adet ücretsiz maske aldım. Ne kira ne de sosyal destek verdiler. Emin olun suntayı kestiği makinayı satan esnaflar biliyorum” diyerek yaşadığı duruma isyan etti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde'de mobilyacıları işyerlerinde ziyaret etti. Esnaf Şefik Aydoğan, “Pandemi koşullarının başladığından bu yana devletten 1 lira dahi destek görmedim. Sadece T.C. kimlik numaramla eczaneden 5 adet ücretsiz maske aldım. Ne kira ne de sosyal destek verdiler. Emin olun suntayı kestiği makinayı satan esnaflar biliyorum” diyerek yaşadığı duruma isyan etti. 

DEVLETTEN DESTEK SADECE 5 ADET MASKE  

Gürer, pandemi sürecinde işleri önemli ölçüde daralan Niğde Ata Sanayi Sitesi’ndeki esnafın sıkıntısını dinledi. Gürer’in ziyaret ettiği bir mobilya atölyesinin sahibi Şefik Aydoğan şunları anlattı:

“Dövizin yükselmesiyle beraber bütün ürünlerimize zam geldi. Döviz bir nebze gevşedi ama piyasada ürün yok. Buradaki en önemli etken mobilya sektöründe kullanılan malzemelerin ithal oluşu. İthal ürünlerin hem tedariki zor hem fiyatları yüksek. Küçük esnafın ayakta kalma şansı yok. Pandemi koşullarının başladığından bu yana devletten 1 lira dahi destek görmedim. Sadece T.C. kimlik numaramla eczaneden 5 adet ücretsiz maske aldım. Ne kira ne de sosyal destek verdiler. Emin olun suntayı kestiği makinayı satan esnaflar biliyorum.”

"MAKİNALAR TALAŞ TOZU YERİNE ÇALIŞMADIĞI İÇİN TOZ TUTTU" 

İşsizlik nedeniyle çalışmayan makinaları gösteren Aydoğan sıkıntılarınışöyle anlattı:

"Talaş tozunun olması gerekirken, çalışmadığı için toz tutan makinalar var. 500 lira kira desteği için kriter istiyorlar. Ancak bizim buralarda destek kriterlerine uyan esnaf yok. Sigorta primini, BAĞ-KUR’unu ödeyemeyen, işçi çalıştıramayan, hesabı blokeli olan, senedi protesto edilen esnaf bu yardımları alamıyor. Buralarda daha devletten kira yardımı ya da pandemiden kaynaklı başka bir yardım alan duymadım. Ama televizyonu açtığımızda, ‘Yardım ettik’ diyorlar. O yardım buralara ulaşmadı.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.