Petroldeki rekor düşüş ile akaryakıt fiyatlarında büyük oranda indirim bekleniyor

Petroldeki rekor düşüş ile akaryakıt fiyatlarında büyük oranda indirim bekleniyor

Dün ham petrol vadeli fiyatının -40$ ile rekor düşüş yaşamasının ardından bugün de brent petrolde %22 kayıp yaşandı.

Brent petrol günün ilk yarısında 18$ seviyesine gerileyerek son 22 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından son saatte 21$ üzerinde işlem görüyor.

Çin ve Avrupa’da koronavirüs nedeniyle üretim merkezlerinin kapanması ve buna bağlı günlük petrol tüketiminin de azalması fiyatları Ocak ayından itibaren baskılamaya başladı. S. Arabistan, fiyatlardaki düşüşü engellemek için arz kesintisini artırma teklifinde bulunurken üretici ülkelerden Rusya buna karşı çıktı. S. Arabistan’ın bu restleşmenin ardından günlük üretimi artırma ve satış fiyatını da düşürme kararı ile 9 Mart işlem gününde günlük %30 üzerinde değer kaybeden petrol, dün ise arz bolluğuna çok sert tepki verdi.

ABD’de petrol doluluk oranlarının rekor kırması ve günlük arz kesintisinin de talep azlığını dizginleyememesi piyasalarda satışları hızlandırdı. Ham petrol dünkü günlük bazda %300’e yakın kaybının ardından bugün toparlama gösterse de piyasalarda petrol vadelileri arasındaki makasın yüksek olması tedirginliğe neden oluyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüş ile dün günü kayıpla kapatan dünya endekslerinde bugün gün içinde sınırlı yeşile dönüş olsa da son saatlerde tüm endeksler kırmızıda. ABD, Asya ve Avrupa ile körfez bölge piyasalarında da düşüş var.

Petrol fiyatlarındaki rekor düşüş öncesinde dün yurt içi akaryakıt fiyatlarında indirim olmuştu. Benzinin litresinde 5 kuruş indirim yapılırken bugün de fiyat indiriminin devam etmesi bekleniyor. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın gün içinde indirim kararını açıklaması bekleniyor.

Nisan ayı içindeki fiyat değişimine baktığımızda;

1 Nisan benzine 8 kuruş zam, otogaza 95 kuruş indirim,

2 Nisan benzine 14 kuruş indirim,

3 Nisan benzine 20 kuruş zam,

6 Nisan benzine 15 kuruş zam,

7 Nisan benzine 5 kuruş indirim,

8 Nisan motorine 15 kuruş zam,

9 Nisan benzine 12 kuruş, motorine 9 kuruş indirim,

10 Nisan motorine 7 kuruş indirim,

16 Nisan motorine 21 kuruş indirim,

17 Nisan motorine 10 kuruş, benzine 15 kuruş, otogaza 4 kuruş zam,

20 Nisan benzine 5 kuruş indirim yapıldı.

Son indirimle beraber İstanbul’da benzinin litre fiyatı 5,25 TL olurken İstanbul’da motorinin litre fiyatı ise ortalama 5,21 TL. Petrol fiyatındaki düşüşe karşın dolar kurunun 7 seviyesine yaklaşması fiyat indirimini sınırlı tutuyor, ancak yine de son yılların en düşük seviyesindeki petrol fiyatlarının yurt içinde akaryakıt fiyatlarında da indirim sağlaması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.