TMSF Mevzuata Aykırı Davranmakta Direniyor

TMSF Mevzuata Aykırı Davranmakta Direniyor

Sayıştay raporuna göre, Fon personeli, SUT ile belirlenen bedelleri aşan tedavi ve ilaç giderlerini tüm uyarılara rağmen 10 yıldır kurum bütçesinden alıyor. Sayıştay güncellenmemiş hesapla 18 milyon lirayı aşan bu giderin tamamının TMSF yönetimi ve personeli tarafından karşılanması gerektiğini kaydetti.

Sayıştay denetçileri, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun 10 yıldır ısrarla devam eden usulsüzlüğünü rapor etti.

Sayıştay raporunda, “Fon Personeli ile Bunların Bakmakla Yükümlü Oldukları Kişilerin Tedavi ve İlaç Giderlerinin Bütçeden Ayrıca Ödenmesi” başlıklı bulguda şu ifadelere yer verildi:

“AYRICA ÖDEME YAPILIYOR”

“Fon personeli ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişilerin tedavi ve ilaç giderlerinin karşılanması amacıyla Fon bütçesinden Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) sosyal güvenlik ve sağlık primi işveren payı ödenmesine rağmen, bunların tedavi ve ilaç giderleri için Fon bütçesinden ayrıca ödeme yapıldığı tespit edilmiştir.

“2012’DEN BU YANA DEVAM EDİYOR” 

Bulgu konusu husus 2012 yılından bu yana Sayıştay Denetim Raporlarında yer almışsa da idare tarafından rapor yazım tarihine kadar herhangi bir düzeltici işlem yapılmadığından Denetim Raporuna tekrar alınmıştır. 2012-2021 dönemi için toplam 18 milyon 26 bin 659 TL tutarında mevzuata aykırı ödeme gerçekleştirilmiştir.

Bu itibarla, Fon bütçesinden SGK'ya Sağlık Primi ödenmesi dolayısıyla anlaşmalı özel sağlık kurumlarına gidişlerde Sağlık Uygulama Tebliğleri (SUT) ile belirlenen tutarların SGK tarafından, SUT bedellerini aşan kısmın ise Fon personeli tarafından, anlaşmalı olmayan özel sağlık kurumlarına gidişlerde ise tedavi giderinin  tamamının Fon personeli tarafından karşılanması gerektiği değerlendirilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.