157 Yıllık Amerikan Tarihinde bir ilk! Prof İvet Bahar Akademi Üyeliğine Seçildi

157 Yıllık Amerikan Tarihinde bir ilk! Prof İvet Bahar Akademi Üyeliğine Seçildi

Moleküler Biyoloji Profesörü İvet Bahar, büyük bir başarıya imza atarak,bilimsel araştırmalarından dolayı dünyanın en prestijli bilim akademisi olan, ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi.

Merkezi Washington’da bulunan ABD Ulusal Bilimler Akademisi bu yıl ABD’de 120,  ABD dışında ise 26 bilim insanını üyeliğine seçerek onurlandırdı.

27 Nisan itibarı ile yapılan açıklamadan sonra ABD Ulusal Bilimler Akademisinin toplam ülke içi üye sayısı 2.403, ülke dışında ise 501 oldu.  Prof. Bahar, Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilgisayar ve Sistem Biyoloji bölümünde Kurucu Başkan ve Seçkin Profesör olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Bahar, Biyolojik sistemlerin fonksiyonel dinamiklerini moleküler ölçekte açıklayabilmek için geliştirdiği kuramsal ve hesaplamalı modeller, nöronlar arasında sinyal iletimi ve regülasyonu, proteinlerin dizilimi, fonksiyonları konusunda kabul görmüş tezleri ile biliniyor.

Prof. Dr. İvet Bahar, ABD Bilimler Akademisi’ne seçilmekten dolayı onur duyduğunu ve bunun kendisi için çok tatlı bir süpriz olduğunu ifade ederek şuanda önceliklerinin dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle ilgili olarak birçok ilacı bilgisayar ortamında verilerle analiz ettiklerini ve bu aşamada dünyada ki birçok araştırmacıyla işbirliği yaptıklarını söyledi.

ivet-bahar.png

İVET BAHAR KİMDİR?

Dünyanın en prestijli bilim akademisi Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'nin 157 yıllık tarihinde ilk kez bir Türk bilim kadını, üyeliğe seçildi.

190'ı Nobel ödüllü, toplam 2 bin 900 üyesi bulunan akademiye seçilen Prof. Dr. Bahar, 1958 yılında doğdu.  Boğaziçi Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde doktora eğitimi tamamladı. 

Gauss Ağ Modeli ve Anizotropik Ağ Modeli ile ilgili çalışmalar yaptı. Prof. Dr. İvet Bahar aynı zamanda Pittsburgh Üniversitesi ve Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından ortaklaşa sunulan, Sayısal Biyoloji alanında CPCB'de uluslararası alanda tanınan doktora programının kurucularındandır.

Prof. Dr. Bahar, Pittsburg Üniversitesi'nin İlaç Tasarımı bölümünde de başkan yardımcılığı görevini sürdürüyor. Prof. Dr. Bahar, Pittsburg Üniversitesi'nin İlaç Tasarımı bölümünde de başkan yardımcılığı görevini sürdürüyor.

Prof. Dr. İvet Bahar, 2004 yılından bu yana Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilgisayar ve Sistem Biyoloji bölümünde Kurucu Başkanı ve Seçkin Profesör olarak çalışmalarına devam ediyor. Avrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu (EMBO), Bilim Akademisi (BA) ve Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) Fiziksel ve Mühendislik Bilimleri inceleme kurulu üyesi olan Prof. Bahar, 250’den fazla makalesi ve 20.000’den fazla atıf ile hesaplamalı biyolojide bilimin ilerlemesine katkıda bulunuyor.

Çalışmaları ile moleküler biyolojide yeni ufuklar açan, proteinlerin, yapısal etkileşimlere ve mutasyonlara adapte olmak dinamiklerini kullanma yeteneği olduğunu ortaya koyan Prof. Bahar, son yıllarda yaptığı çalışmaları ile nörodejeneratif hastalık ve uyuşturucu bağımlılığı ile mücadelede yeni perspektifler sağlamıştır.

Prof. Dr. Bahar, 2016 yılında da ABD Başkanı Barack Obama'nın davetlisi olarak Beyaz Saray'a konuşmacı olarak davet edilmiş ve "Çok Ölçekli Modelleme ve Biyolojide Büyük Veri" başlıklı konuşmasında, 'süper bilgisayar' teknolojisi ile daha önce yapılamayan, ilaç tasarımlarında da kullanılan moleküler ve hücresel düzeydeki simülasyonların nasıl daha hızlı ve doğru bir şekilde yapılabileceğini anlattı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.