AKP’li Aktay Yoksulluğun Vakfını Sultan Rezidans’ta Kurdu

AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, yoksulluğu azaltmak için İstanbul’da Sultan Rezidansı’nda Adalet ve Demokrasi Vakfı’nı kurdu.

Rezidansta 1+1 daireler 198 bin dolardan, 2+1 daireler 312 bin dolardan, 3+1 daireler ise 385 bin dolardan başlıyor. CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl vakfa ilişkin "Yoksullukla mücadeleyi amaç edinen bir vakıf böyle çok yüksek, lüks rezidansta çalışmayı içine sindirebiliyor" dedi.

İstanbul’da Adalet ve Demokrasi Vakfı kuruldu. 100 bin lira mal varlığı olan vakfın amacı“Yoksulluğu engellemek, adaletli paylaşımın yayılmasına katkı yapmak ve vakıf senedinde belirtilen diğer amaçları gerçekleştirmek” diye açıklandı. Vakfın kurucuları arasında AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay da yer aldı. Vakfın yönetim kurulunda Muhammet Elfıkhi, İman Elfıkhi, Shaaban Okabı, Muhammed Mustafa görev aldı.

Vakfın kuruluş adresi İstanbul’da Sultan Rezidansı’nda bulunuyor. Sultan Rezidans’ın tanıtım metinlerine göre 1+1 daireler 198 bin  dolardan, 2+1daireler 312 bin dolardan, 3+1 daireler ise 385 bin dolardan başlıyor.

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Aktay'ın rezidansta kurduğu vakfının kurucularından dördünün yabancı uyruklu olduğuna dikkat çekerek, "Vakfın kurucularından dördünün yabancı olması araştırılmaya değer durum. Geçmişte Ensar, Türgev, Tügva'ya kamu kurumlarından ve belediyelerden bu vakıflara yapılan kaynak aktarımı hepimizce mağlum" dedi. 

Vakfın kurulduğu adresteki dairelerin ciddi maliyette olduğunu vurgulayan Bingöl, "Yoksullukla mücadeleyi amaç edinen bir vakıf böyle çok yüksek, lüks rezidansta çalışmayı içine sindirebiliyor. Oysa çok büyük bedellerle satın alınan ya da kiralanan bu vakıf adresi yerine daha mütevazi bir yerde çalışmalarını sürdürebilirdi. Bu yüksek mebla ile birkaç yoksul vatandaşın ihtiyaçları giderilebilirdi. Amaç ve uygulamada tümüyle çelişen bir tablo ortaya koyuyor" diye konuştu. 

Vakfın ismini de "Herhalde Türkiye'de ciddi anlamda adaletin ve demokrasinin yok edildiğinin farkındalar ki bu adla bir vakıf kurmayıönemsiyorlar" diye yorumlayan Bingöl, şöyle dedi: 

"Samimi olup olmadıklarınıçok yakında göreceğiz. Samimilerse adalet ve demokrasinin olmadığı yerde seslerini yükseltmeliler. Keza vakfın amaçları arasında sayılan yoksullukla mücadeleyi de bu vakfı takip ederek, nasıl yoksullukla mücadele ettiklerini zaman içinde göreceğiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.