Ankara Tabip Odası, Pandemide Yaşamını Yitiren Sağlık Çalışanlarını Sanatla Andı

Ankara Tabip Odası, Pandemide Yaşamını Yitiren Sağlık Çalışanlarını Sanatla Andı

Ankara Tabip Odası (ATO) tarafından her sene düzenlenen hekimlerin resim, heykel ve seramik eserlerinin bulunduğu sergi, bu sene pandemide hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına adandı. Sergide, yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının ailelerine plaket verildi.

ATO tarafından Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen sergide, hekimlerin resim, heykel ve seramik eserlerine yer verilirken, çocukların Covid-19 aşısı temasıyla yaptığı resimler de sergilendi. Sergi salonunda, pandemi nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının yakınlarına, meslektaşları tarafından plaket verildi.  

"HEYKELİ, HAYATINI KAYBEDEN DOSTLARIMA VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ADADIM"

Heykel ile uğraşmak için 1994 senesinde hekimlikten emekliye ayrıldığını söyleyen Nihat Arıkan, pandemide hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına adadığı eserlerini sergiledi. Arıkan, "Pandemi dönemi bizi çok sarstı. Çok sevdiğim iki hekim dostumu arka arkaya kaybettim. Onlara ve vefat eden sağlık çalışanlarına adadığım bir heykelcik var. Hekimlik böyle bir meslek, her zaman tehlikenin göbeğindesiniz" dedi.

Sergiye hekim arkadaşlarına destek olmak için geldiğini söyleyen flüt sanatçısıŞefika Kutluer, "Bilim kadınlarına, bilim adamlarına, bilime ülkemizde çok ihtiyaç var. Bu sergi pandemide kaybettiğimiz doktorlar adına düzenleniyor bizim için çok önemli" diyerek duygularını dile getirdi.

"SERGİ MORAL KAYNAĞI OLDU"

Türk Tabipleri Birliği Denetleme Kurulu'ndan Deniz Erdoğdu, 14 Mart Tıp Bayramı haftasının açılışının resim sergisiyle yapıldığını belirterek, "Sağlık çalışanları bir yıldır Covid'le ön saflarda mücadele ediyor. Maalesef çok kayıplar yaşandı. Psikolojik olarak tükenmişliğe yakalandılar, fiziksel olarak yıprandılar, bunu en güzel sanatla iyileştirebiliriz. Sergi, moral kaynağı oldu" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.