ATO Başkanı Baran: Vatandaşlarımızı Tedbirlere Uymaya ve Aşı Yaptırmaya Davet Ediyorum

ATO Başkanı Baran: Vatandaşlarımızı Tedbirlere Uymaya ve Aşı Yaptırmaya Davet Ediyorum

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Coronavac ve Pfizer-Biontech aşıları ile ilgili olarak ortaya atılan iddiaların vatandaşın kafasını karıştırarak, süreci olumsuz etkilediğini belirtti. Türkiye’de uygulanan aşılara gerekli analiz ve incelemeler yapıldıktan sonra onay verildiğini hatırlatan Baran, “Vatandaşlarımızı tedbirlere uymaya ve aşı yaptırmaya davet ediyorum” dedi.

ATO Başkanı Baran, yurttaşlar arasında “Çin aşısı” ve “Alman aşısı” şeklinde bilimsel temeli olmayan ayrımlar yapılarak içlerinden birisinin tercih edilmesi veya aşılanmamanın doğru bir yaklaşım olmadığını kaydetti.

Yazılı açıklama yapan Baran, “Koronavirüs ile ilgili dünyadaki gelişmeler Sağlık Bakanlığımızca yakından takip ediyor. Ülkemizde uygulanan aşılar ile ilgili olarak da yapılan analiz ve incelemeler sonucu Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından onay veriliyor. Vatandaşlarımız asılsız iddialara kulak asmasın ne kendilerinin ne de sevdiklerinin hayatını riske atmasın ve aşısını olsun” dedi.

"YERLİ AŞININ ÜRETİME GEÇMESİYLE AŞILAMA ÇALIŞMALARI DAHA DA HIZ KAZANACAK"

Baran, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada verdiği aşılama oranlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Baran, tanımlanan sağlık çalışanlarının yüzde 14’ünün, 65 yaşüstü vatandaşların ise tanımlandığı ve zamanı geldiği halde yüzde 23,6'sının aşısını yaptırmadığını belirterek bu durumun hem aşısını yaptırmayanlar hem de diğer vatandaşlar için hayati risk oluşturduğunu söyledi. Sosyal hayatın ve ticaret hayatının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için aşılama çalışmalarının planlandığışekilde sürdürülmesinin ve bir an önce sürü bağışıklığı denen toplumun büyük bölümünün bağışıklık kazanmasının önemine dikkat çeken ATO Başkanı Baran, “Maske, mesafe, hijyen tedbirlerine uymadığımız ve aşılama çalışmalarına katılmadığımız sürece salgının olumsuz etkilerini yaşamaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızı tedbirlere uymaya ve aşı yaptırmaya davet ediyorum” dedi.

"VATANDAŞLARIMIZI TEDBİRLERE UYMAYA VE AŞI YAPTIRMAYA DAVET EDİYORUM”

Yerli aşı konusunda ise faz 2 çalışmalarının tamamlandığı ve önümüzdeki haftalarda faz 3 çalışmalarına geçileceğini kaydeden Baran, “Salgın konusunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde dünyada örnek olacak bir mücadele yürüttük. Yerli aşının üretime geçmesiyle aşılama çalışmaları daha da hız kazanacak” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.