Bakanlıktan Şirkete Özel İmar Planı

Bakanlıktan Şirkete Özel İmar Planı

İstanbul Pendik Kurtköy Mahallesi’nde 3978 ada, 16 parsele ilişkin imar planı değişikliği teklifi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı ve bir ay süreyle askıya çıktı.

Söz konu imar planı değişikliğinin raporuna göre, arsa önce kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Maliye Hazinesi’nden Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne devredildi. Daha sonra, Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin kentsel dönüşüm kapsamındaki yükümlülükleri çerçevesinde Süleyman Ekşi İnşaat San. ve Tic. A.Ş.’ye devredildi.

Bu devir işlemi ile ilgili olarak, 5 Aralık 2019’da Gaziosmanpaşa Belediye Meclisi kararı alındı. Karardan 28 gün sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı söz konusu arsayı “rezerv yapı alanı” ilan etti. Rezerv yapı alanı ilanından 6 gün sonra, 9 Ocak 2020 tarihinde ise arsanın Süleyman Ekşi İnşaat firmasına tapuda devir işlemi yapıldı.

BELEDİYELER DEVRE DIŞI

Devirden önce söz konusu arsa, imar planlarında “idari tesis alanı” lejantında kalmaktaydı. İmar düzenlemeleri konusunda yetkili olan büyükşehir ve ilçe belediyeleri rezerv yapı alanı ilanı ile birlikte devreden çıkartılmış, yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçmiş oldu. Süleyman Ekşi İnşaat, arsayı devraldıktan sonra hazırladığı imar değişikliği teklifini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu ve Bakanlık 23 Şubat 2021 tarihinde bu değişikliği onayladı.

Söz konusu değişiklikle “ticaret alanı (T6)” alanına alınan arsanın inşaat hakkı da artırıldı. 12 bin 46 metrekarelik arsanın Daha önce 14 bin 455 metrekare olan inşaat hakkı, 18 bin 69 metrekareye çıkartıldı. Arsaya 7 kat yüksekliğinde bloklar yapılabilecek. Söz konusu imar planı değişikliği ile ilgili hazırlanan yeni planlar 9 Nisan 2021 tarihine kadar askıda kalacak. Bu zaman içinde plana itiraz edilebilecek.

YASALARA AYKIRIDIR

Eski İBB Meclisi Üyesi, inşaat mühendisi İbrahim Doğan, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı parsel bazında plan tadilatı yaparak imar yasalarını çiğniyor ve belediyeleri de yok sayıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’un planlarından elini çekmelidir. Yapılan bu plan tadilatı, yasalara ve şehircilik ilkelerine aykırıdır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.