Baroların tepkisi çığ gibi büyüyor... Sadece 2 şehir destek vermedi!

Baroların tepkisi çığ gibi büyüyor... Sadece 2 şehir destek vermedi!

AKP tarafından barolarla ilgili yapılacak olan yasal düzenlemeye karşı çıkan 78 baro başkanlığı, gazetelere ilan vererek toplumsal destek talep etti. İlana yalnızca 2 şehrin baro başkanlığı destek vermedi.

Baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek yasal düzenlemeye karşı geçtiğimiz hafta Türkiye'nin çeşitli kentlerinden Ankara'ya yürüyen baro başkanları yürüyüşü Anıtkabir'de sonlandırmıştı. 

Barolar, AKP tarafından hazırlanan ve Meclis'teki muhalefet partilerinin de karşı çıktığı yasa tasarısına karşı bu kez de ilan vererek tepkisini gösterdi. 

Türkiye'deki 80 barodan 78'inin destek verdiği ilanda barolar toplumsal destek talep etti. İlana yalnızca  Elazığ ve Erzincan baroları imza vermekten kaçındı.

Türkiye'deki neredeyse her ilde baro başkanlığı bulunurken Gümüşhane-Bayburt Bölge barosunun iki ili kapsaması nedeniyle toplam 80 baro başkanlığı bulunuyor.

Söz konusu düzenlemenin yasalaşması durumunda yaşanacak hak kayıplarını ve bu yasaya karşı çıkma sebeplerini anlatan barolar, gazetelere verdikleri ilan metninde, "Yaşımıza, güneşe, yağmura ve virüse rağmen ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya yürümemizin ve başkentimizin girişinde tarafımıza uygulanan insanlık dışı muameleye rağmen direnmemizin ve kararlı duruşumuzun nedeni Baroların yapılarının değiştirilmesi adı altında parçalanma, niteliksizleştirme ve susturulma tehdidine karşı bir tepki ama aslında bu tehdidin vatandaşın sesinin kesilmesi, temel hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılması karşısında savunmasız bırakılması anlamına gelmesinedir" denildi.

'CÜBBESİ DÜĞMELİ TOPLULUKLAR YARATACAK'

Baroların bölünmesine, parçalanmasına karşı toplumdan destek talep eden 78 baro, ilan metninde şu ifadelere yer verdi:

"Baroların bölünmesi, parçalanması, bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacaktır. Bu metin bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan herkese tarihi bir çağrıdır. Cumhuriyetin ve elbette yargının vazgeçilmez kurumları olan barolar da “çoklu baro” kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır. Bizler meslek değerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi, meslek örgütümüzün içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenmesine izin vermeyeceğimizi tarih önünde tüm Türkiye’ye saygı ve büyük bir kararlılıkla arz eder, herkesi seslerinin kısılmasını amaçlayan her türlü tahakküme karşı mücadelemize destek vermeye davet ederiz."

ebqrmkgxkae6y44.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.