Bekçi Şiddeti Metrobüs Kameralarına Yansıdı

İstanbul'da 8 bekçinin bir avukata uyguladığı şiddetin görüntüleri metrobüs kameralarına yansıdı. Genel Bilgi Tarama (GBT) uygulaması için kimliğini isteyen bekçilere bunu yapmaya yetkilerinin olmadığını söyleyen avukat Mürsel Ünder, darp edilerek yaka paça gözaltına alındı.

İstanbul'da 8 bekçinin bir avukata uyguladığı şiddetin görüntüleri metrobüs kameralarına yansıdı. Genel Bilgi Tarama (GBT) uygulaması için kimliğini isteyen bekçilere bunu yapmaya yetkilerinin olmadığını söyleyen avukat Mürsel Ünder, darp edilerek yaka paça gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre; avukat Mürsel Ünder'in 8 bekçi tarafından darp edilerek gözaltına alınması, 17 Ocak'ta Kadıköy Söğütlü çeşme durağında meydana geldi. Mürsel Ünder, metrobüse binmek üzereyken durakta GBT uygulaması yapan bekçiler kendisine kimlik sordu. Ünder'in bekçilere bunu yapmaya yetkilerinin olmadığını söylemesi üzerine aralarında tartışma çıktı. 8 bekçi, Ünder’i darp ederek yaka paça gözaltına aldı.

METROBÜS GÜVENLİK KAMERALARINA YANSIDI

Mürsel Ünder’in 8 bekçi tarafından yere yatırılarak ters kelepçe takıldığını gösteren görüntüler, metrobüs güvenlik kameralarınca kaydedildi. Ünder, bekçilerden şikayetçi oldu.

TBB’DEN AÇIKLAMA

Avukat Mürsel Ünder’in gözaltına alınmasından sonra Türkiye Barolar Birliği (TBB) açıklama yaptı. Bekçilerin, şartlar oluşmadığı halde Ünder'e yaptıkları uygulamanın yasaya aykırı olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Meslektaşımız Av. Mürsel Ünder, 17 Ocak 2022 tarihinde İstanbul'da toplu taşıma ile seyahat etmek üzere iken yasada aranan şartların hiçbirisi gerçekleşmediği halde bekçiler tarafından durdurularak GBT sorgulaması yapılmak istenmiştir. Bir avukat olarak, yapılan işlemin yasaya aykırı olduğunu belirtmesine rağmen meslektaşımıza ters kelepçe uygulanmış ve darp edilerek karakola götürülmüştür.

Götürüldüğü karakolda hukuka, kanuna ve insan onuruna aykırı muamele görmeye devam eden meslektaşımız, kendisine hiçbir bilgi verilmeden uzun süre bekletildikten sonra serbest bırakılmıştır.

Bekçilere tanınan durdurma ve kimlik sorma yetkisinin koşulları, 7245 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu'nun 7. maddesinde açıkça düzenlenmiştir. Durdurma yetkisinin kullanılabilmesi için bu maddede tahdit olarak sayılan unsurlarla birlikte makul bir şüphenin olması ve yetkinin keyfilik oluşturmayacak şekilde kullanılması gerekir.

“HUKUK DEVLETİNDE KABUL EDİLEMEZ”

Toplu taşıma ile seyahat etmekten başka hiçbir eylemi bulunmayan birinin bekçiler tarafından keyfi şekilde durdurulması ve bu uygulamanın hukuksuz olduğunu ifade etmesi üzerine darp edilerek özgürlüğünden mahrum bırakılması, bir hukuk devletinde kabul edilemez.

Aksi düşünce, gündelik yaşamlarını sürdürmekten başka hiçbir şey yapmayan istisnasız her vatandaşın, seyahat özgürlüğü gibi en temel hak ve özgürlüklerinin "makul şüphe" adı altında kolluğun gözetim ve kısıtlamasına tabii tutularak ihlal edilmesi anlamına gelir ki bu durum, idaresi hukukla sınırlanmayan polis devletine işaret eder.

Türkiye Barolar Birliği olarak, meslektaşlarımızın ve yurttaşlarımızın özgürlüklerini tehdit eden her türlü yasa dışı fiilin karşısında yer alacağımızı, yasada görev ve yetki tanımı yapılan bekçilerin bu yetkilerini aşarak hukuk dışı ve insan onuruna aykırı eylemlerde bulunma çabalarını kabul etmediğimizi, buna kesinlikle geçit vermeyeceğimizi, meslektaşımız özelinde yasal sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna saygılarımızla duyururuz."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.