BES: Kamu Emekçisinin Enflasyonu Yüzde 32

BES: Kamu Emekçisinin Enflasyonu Yüzde 32

Büro Emekçileri Sendikası (BES) “Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepeti Araştırması” sonuçlarına göre memurun enflasyonu, TÜİK'in açıkladığı oranı ikiye katlayarak yüzde 32,36 olarak gerçekleşti.

TÜİK’te de örgütlü olan KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) “Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepeti Araştırması” sonuçlarına göre, TÜİK tarafından hesaplanan 2021 sepeti ağırlıklarıüzerinden 2020 yılı ve 2021 yılı Ocak ve Şubat ayı Enflasyon rakamlarını yeniden hesapladı. BES, Şubat ayında yıllık bazda enflasyonu TÜİK'in 15,61 olarak açıkladığı TÜFE'nin 16,75 puan üzerinde yüzde 32,36 olarak hesapladı.

TÜİK 2021 yılıŞubat gıda enflasyonunu %2,57 açıklarken BES tarafından açıklanan “Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepeti Araştırması” sonuçlarına göre gıda enflasyonunu yüzde 3,28 oldu. Gıda ve alkolsüz içecekler enflasyonunda yıllık değişim, TÜİK’e göre yüzde 18.4 olarak gerçekleşirken BES bu rakamı TÜİK’in 31,16 puan üzerinde yüzde 49.56 olarak ölçtü.

TÜİK 2021 yılı Ocak enflasyonunu %1,68 açıklarken BES, “Kamu Emekçilerinin Enflasyon Sepeti Araştırması” sonuçlarına göre %9,27 oldu.

“TÜİK TCMB için "Özel Kapsamlı TÜFE" hesaplıyorsa, Emekçiler, İşsizler ve Yoksullar içinde farklı bir tüketim sıklığını da dikkate alan "Emekçiler, İşsizler ve Yoksullar için TÜFE" hesaplayabilir“ diyen BES, kendi enflasyon hesabını yaparak kamu emekçilerinin enflasyonunu ölçüyor.

BES: TÜİK YÖNETİCİLERİNİ HALKA HHESAP VERMEYE ÇAĞRIYORUZ

BES tarafından yapılan açıklamada, TÜİK’in açıkladığı verilerdeki çelişkilere dikkat çekilirken “Türkiye’nin büyüme, TÜİK’in Başkan değiştirme hızına yetişemiyoruz” denildi.

BES açıklamasışöyle: 

“Bir yanda borçlarınıödeyemediği için iflas eden on binlerce şirket, diğer yanda bankaların bozulan bilançoları sorunu büyürken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’deki bankaların 2020 yılı sonu itibarıyla batık kredi oranlarının da yüzde 7-8'e çıktığını açıkladı.

GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2020 yılında bir önceki yıla göre finans ve sigorta faaliyetleri toplam katma değeri %21,4 artmış yani bankalar verdikleri kredilerle kâr ederken bu kredileri ödeyemeyen şirketler batmaktadır. Batık kredilere rağmen büyüyen bankacılık sektörü çok tuhaf değil mi?

TOBB’nin resmi İstatistiklerine göre 2020 yılında 2019 yılına göre kapanan şirket sayısı %21,12 artarken, TÜİK’e göre ise yıllık GSYH, 2020 yılında bir önceki yıla göre %1,8 artmış.

GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2020 yılında bir önceki yıla göre, bilgi ve iletişim sektöründe, kapanan şirket sayısı %17,14 artarken, katma değeri %13,7 artmış sektörde şirketler batarken sektör nasıl kar elde ediyor, bunu anlamak mümkün değil.

Tarım sektöründe kapanan şirket sayısı %13,98 artarken, tarım sektörü %4,8 büyümüş, sanayi sektörün de kapanan şirket sayısı %38,02 artarken, katma değer de %2,0 artmış. Ülkemizin kalkınmadaki lokomotif sektörü olması gereken sanayi sektörü nasıl oluyor da kapanan şirket sayısı artarken %2 kar açıklanıyor, inanın insanın aklı almıyor.

Sizlere bu çelişkili istatistikler sonucunda, 2020 yılında kişi başına GSYH cari fiyatlarla yıllık 60.537 TL, ABD doları cinsinden 8.599 olarak hesaplandı. 2019 yılında kişi başına GSYH cari fiyatlarla yıllık 51.834 TL, ABD doları cinsinden 9.127 olarak hesaplandı. Yani yıllık kişi başı kazancımız, TL cinsinden %16,79 artmış, ama dolar cinsinden %5,79 azalmış. Bu rakamlara inanan bilim camiasını ve TÜİK yöneticilerini halka hesap vermeye çağırıyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.