CHP Kadın Kolları Başkanı'ndan Las Tesis Cezasına Tepki

CHP Kadın Kolları Başkanı'ndan Las Tesis Cezasına Tepki

Aydın'da düzenlenen "Las Tesis" eylemi nedeniyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan 11 ay hapis cezası alan CHP Aydın Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir, eylem için "Cumhurbaşkanı'nı kastetmesi mümkün değil zaten. Tamamen orijinal sözlerin Türkçe'ye çevrilmiş hali" dedi.

Özdemir kendisine verilen cezayı "Benim nezdimde kadınlar yargılanıyor. Yaşam hakkını savunmamız bile ülkede artık yasaklanmış durumda" sözleri ile yorumladı.

İl Kadın Kolları olarak 9 Şubat 2020'de kadına yönelik şiddete, tacize ve tecavüze dikkat çekmek için Las Tesis eylemi yaptıklarını söyleyen CHP Aydın Kadın Kollarıİl BaşkanıÖzdemir, ANKA Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Amacımız Cumhurbaşkanı'na hakaret değildi. Cumhurbaşkanı ile uzaktan yakından ilgisi olmayan söylemler vardı. Zaten bir konuşma metni de yoktu. Sadece Las Tesis'in sözlerini okudum. Orada bulunan kadın örgütlerimiz öldürülen kadınların fotoğraflarını ellerinde tutarak, tempo tutarak, kadınlar yaşasın diye bir farkındalık yaratmak istedik. Hepsi bu" diye konuştu.

"BAŞKAN" OLARAK CUMHURBAŞKANIMIZI KASTETMEDİK"

Okudukları metinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isminin geçmediğini, Las Tesis'in Şili'de ortaya çıktığını, sözlerinin de orada yazıldığını, yazıda sadece bir kez "başkan" ifadesi olduğunu anlatan Özdemir, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın neden bunu üzerine alındığını bilmediğini" şu şekilde açıkladı:

"Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanlığı sistemi ile yönetildiğini biliyorum. "Başkan" olarak kesinlikle Cumhurbaşkanımızı kastetmek gibi bir ifademiz olamaz. Cumhuriyet'i kuran bir partinin kadın kolu il başkanıyım. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı makamı bizim için çok önemli ve değerli bir makamdır. Cumhurbaşkanımızı kastetmemiz söz konusu bile olamaz. Bugün "başkan'olarak ben de kadın kolları il başkanıyım. Eğer "başkan" olarak düşünüyorsanız, bir genel kurulun başkanı var, kooperatif başkanı var, divan başkanı var, yani herkes başkan. Cumhurbaşkanı'nı kastetmesi mümkün değil zaten. Tamamen orijinal sözlerin Türkçe'ye çevrilmiş hali. Sözleri ben yazmadım" 

"LAS TESİS'TEN AÇILAN DAVALARDA SADECE BEN CUMHURBAŞKANI'NA HAKARETTEN YARGILANDIM"

Eylemin o dönemde pek çok ilde sokakta yapıldığını, bu eylemler hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten dava açıldığını, ancak kendileri eylemi kapalı spor salonunda yaptıkları için kendisine "Cumhurbaşkanına hakaret'ten dava açıldığını savunan Özdemir, şöyle konuştu:

"Las Tesis'ten açılan davalarda sadece ben Cumhurbaşkanı'na hakaretten yargılanmış oluyorum. Burada aslında yargılanan ben değilim, benim nezdimde kadınlar yargılanıyor. Deniyor ki "Siz yaşam hakkını savunmayın, gidin evde oturun'. Yani yaşam hakkını savunmamız bile ülkede artık yasaklanmış durumda. Bu cezalandırılıyor. Son 3 yılda 1300 kadını cinayete kurban verdik. Bunlar sadece bilinenler. Konuşulmayan cinayetler de var. Dolayısıyla kadınların yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz."

Las Tesis, ortaya çıktığıŞili'nin ardından dünyanın pek çok ülkesinde kadınlar tarafından kadına yönelik şiddet ve tacizleri protesto etmek için yapılan bir danslı protesto. Türkiye'de 9 Şubat 2020'de yapılan Las Tesis eylemleri hakkında ise çeşitli davalar açıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.