CHP Lideri Kılıçdaroğlu: Vatandaş Burnundan Soluyor

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: Vatandaş Burnundan Soluyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Manisa’da, Uşak’ta, Aksaray’da, İzmir’de vatandaş gerçekten burnundan soluyor. Ekonomi felaket vaziyette. 2002'den bu yana 16'sı istihdamda teşvik olmak üzere 23 reform paketi açıkladılar. Açıklanan her reform paketinden sonra işsizlik arttı, döviz tutulamadı. Türkiye'nin sorununu bunlar çözemezler" dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grubu toplantısında, geçen hafta yaptığı Ege Bölgesi incelemelerini anımsatarak, "Manisa’da, Uşak’ta, Aksaray’da, İzmir’de vatandaş burnundan soluyor. Ekonomi felaket vaziyette. Uzun süredir bu böyle devam ediyor" dedi. 2018'de ekonomik krizden çıkış için 13 maddelik öneride bulunduğunu, hükümetin kendisini eleştirdiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ekonomide bir buhranın olduğunu hepimiz biliyoruz. 10 milyonu aşkın işsizimiz, pazar artıklarından beslenen kadınlarımız, çocuklarımız, siftah yapmayan esnafımız var. Ektiği ürünü satamayan çiftçimiz var. Büyük bir buhranın içindeyiz. 18 Mayıs 2020'de ekonomik buhrandan nasıl çıkarız diye basın toplantısı yaptık, 16 madde. Yine kimseyi suçlamadım. Nasıl çıkılacağını anlatmaya çalıştık. Tık yok, herhangi bir yorum da yok. En sonunda 12 Mart 2021'de Erdoğan ekonomi reformları tanıtım toplantısı yaptı. Biz de herkes gibi bekliyorduk. İktidar hangi reformları yapacak ki biz ekonomik buhrandan çıkacağız diye. Dağ fare doğurdu. Beklenen olmadı. Yapamayacaklarını gayet iyi biliyordum. 2002'den bu yana 16'sı istihdam teşviki olmak üzere toplam 23 reform paketi açıkladılar. Onların açıkladığı her reform paketinden sonra işsizlik arttı, döviz tutulamadı. Bunlar yapamazlar, Türkiye'nin sorununu bunlar çözemezler, Türkiye'nin sorunlarını çözme kapasiteleri yok. Bunlar kontrolü kaybetmiş vaziyetteler.  Ne yapacaklarını bilmiyorlar. Eski kalkınma planlarından, programlardan cümleleri kopyalamışlar, alt alta yazmışlar. ‘Ekonomi böyle düzelteceğiz’ diye, böyle düzelmez ekonomi." 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.