CHP'den Sağlık Bakanı'na Çağrı

CHP'den Sağlık Bakanı'na Çağrı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, toplamda 240 milyon doz aşı için sözleşme yapıldığı yolundaki açıklamalarına CHP'den tepki geldi.CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, "Artık biz anlaşma istemiyoruz, aşı istiyoruz" derken, geçmiş yıllardaki ve pandemi dönemindeki bulaşıcı hastalık kaynaklı vefat sayılarının açıklanması çağrısı yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, toplamda 240 milyon doz aşı için sözleşme yapıldığı yolundaki açıklamalarına CHP'den tepki geldi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, "Artık biz anlaşma istemiyoruz, aşı istiyoruz" derken, geçmiş yıllardaki ve pandemi dönemindeki bulaşıcı hastalık kaynaklı vefat sayılarının açıklanmasıçağrısı yaptı.

CHP'nin doktor milletvekillerinden Adıgüzel, Bakan Koca'nın açıklamalarını değerlendirirken şeffaflık çağrısı yaptı.

Adıgüzel'in açıklamaları şöyle:

"Sağlık Bakanı, 240 milyon doz için anlaşma yapmış. Bu sözleri biz daha önce de duyduk. Kasım ayında 50 milyon doz, Mart ayında 100 milyon doz. Her geçen gün üstüne ilave ediyor. Sağlık Bakanı! Artık biz anlaşma istemiyoruz, biz aşı istiyoruz. 240 milyon dozdan bahsediyorsun, şu anda Türkiye'de aşıladığın insan sayısı 10 milyonu geçmedi.

"YÜREĞİNİZ YETİYORSA BULAŞICI HASTALIK KAYNAKLI VEFAT SAYILARINI AÇIKLAYIN"

Bir de test sayısındaki düşüşü neden değil, sonuç olarak söyledi. Esas sonucu istiyorsanız oradaki vefat sayılarına bakın. Biz bu Sağlık Bakanı'na Kasım 2020'deki bütçe görüşmelerinde sorduk. "Geçtiğimiz yıllarda ve bu pandemi döneminde bulaşıcı hastalıklardan ölen sayılar nedir?" dediğimizde, "Yıl sonunu bekleyin. Bütün cenaze kayıtları memleketlerine gidecek, o zaman söyleyeceğiz" demişti. Aradan dört ay geçti. Ne soru önergelerimize ne de medya yoluyla sorduğumuz sorulara herhangi bir cevap vermedi. Sağlık Bakanı'na çağrı yapıyorum: Yüreğiniz yetiyorsa geçtimiz yıllardaki ve bu pandemi dönemindeki bulaşıcı hastalıklar nedeniyle olan vefat sayılarını açıklayın. Topluma bir borcunuz var. "Bu işi bütün açıklığıyla yürütüyoruz, saklayacağımız bir şey yok" diyorsanız, toplumu daha fazla bu bilgilerden mahrum bırakmayın."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.