CHP’li Adıgüzel: İnsanların Bahçesine Sondaj Yapıyorlar, Yaşam Hakkını Savunana Müdahale Ediyorlar

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu’da maden sondajı çalışması yapılması ve jandarmanın müdahalesi sonucu doğalarını savunan köylülerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Adıgüzel, “Jandarmanın köylüye müdahale ettiği yer bir fındık bahçesi. İnsanların yaşam alanlarında sondaj yapıyorlar. Köylünün darp edildiği yer de evinin önü. İnsanların yaşam alanlarına, bağ ve bahçesinin içine sondaj atacaksınız ve vatandaş itiraz etmeyecek. Vatandaş yaşam hakkını savunuyor. Oradaki asker, jandarma biber gazı sıkıyor” dedi.

 Adıgüzel, Ordu'nun Ünye ilçesine bağlı Yeşilken, Üçpınar ve Çiğdem köylerinde maden arama sondajı çalışması yapılması ve jandarmanın müdahalesi sonucu doğalarını savunan köylülerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Adıgüzel, ANKA’ya yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Ordu Ünye’de sondaj çalışmaları için köylüler ile jardarma arasında arbade çıktı. Köylülerin itirazları var. Burada enteresan olan şu: Jandarmanın köylüye müdahale ettiği yer bir fındık bahçesi. İnsanların yaşam alanlarında sondaj yapıyorlar. Köylünün darp edildiği yer de evinin önü. O bölgede, 300 400 metre arayla ev var. İnsanlar içinde yaşıyorlar ve 500 hane Bozdağ’dan beslenen sularla besleniyor. O sularla halk yaşıyor. İnsanların yaşam alanlarına, bağ ve bahçesinin içine sondaj atacaksınız ve vatandaş itiraz etmeyecek. Vatandaş yaşam hakkını savunuyor. Oradaki asker, jandarma biber gazı sıkıyor. Bir asker halkına gaz sıkmaz. Başka bölgelerde aynı sertliği kullanmıyor. Sayın valiyi bilgilendirdim. Maalesef yaptığımız girişimler sonuç vermedi, vatandaşlara çok sert müdahale edildi, 25 kişi gözaltında. İnsanların kendi bahçelerinde hem sondaj yapıyorlar, hem vatandaşa gaz sıkıyorlar.

FETÖ İLE İLTİSAKLI ŞİRKETLER

Bu sondaj işlerinde ÇED raporunun gerekli olmadığına dair düzenleme 2017’de yapıldı. Altın madenleriyle ilgili mevzuat değişiklikleri, FETÖ’ye yakın şirketlerin AK Parti hükümetlerine tam 17 defa yaptırdıkları değişikliklerle yapıldı. FETÖ, AK Parti iktidarına 17 kanunda değişiklik yaptırdı. Altın madeni arayanların çoğu, FETÖ ile iltisaklı olanlar. O bölgede altın madeni arayan şirketin de geçmişte FETÖ ile birlikte olan şirketin alt taşeronu olduğunu görüyoruz. Şu anda hükümetin jandarması kime hizmet ettiğini dikkatinize sunuyorum. Vatandaşı ezmeyin, bedeli ağır olur. Herkesi dikkatli davranmaya davet ediyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.