CHP’li Akın Uyardı: Demiryollarında Kaza Geliyorum Diyor

CHP’li Akın Uyardı: Demiryollarında Kaza Geliyorum Diyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; demiryolu ulaşımının güvenliğinin sağlanması, taşımacılık işlemlerinde seyir, can ve mal emniyetinin artırılması amacıyla gerçekleştirilen program hedeflerine 2020 yılında ulaşılamadığını ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2020 yılı Faaliyet Raporu’nda demiryolu ulaşımıyla ilgili emniyet hedeflerinin gerçekleşmediğini söyleyerek “Demiryollarında kaza geliyorum diyor. Son yıllarda art arda yaşanan ve vatandaşlarımızın hayatını kaybettiği demiryolu kazalarının acıları henüz tazeyken bakanlık denetim hedeflerine ulaşamadığını kendi raporunda itiraf etti. Üstelik bakanlık; lebalep dolu kongrelere engel olmayan COVİD-19 salgınını demiryolu denetimlerinin yapılamamasına gerekçe olarak sunuyor” diye konuştu.

Faaliyet raporuna göre bakımdan sorumlu kuruluş ve birimlere dair hedeflenen 10 denetimden tek bir tanesinin bile yapılmadığını söyleyen CHP’li Akın, faaliyet raporunda demiryolu ulaşımında; taşımacılığın seyri, can ve mal emniyetinin artırılmasının sağlanmasına yönelik belirlenen dört denetim hedefinin dördüne de ulaşılamadığını vurguladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Ulaştırma Bakanlığı’nın denetim hedeflerine ulaşılamadığını "itiraf ettiği" raporla ilgili şunları kaydetti:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; kazaları engellemek için Emniyet Yönetim Sistemine ilişkin bir yılda 3 denetim yapmayı hedeflemiş ancak 2020 yılı içerisinde yalnızca bir denetim gerçekleştirmiş. Bakımdan sorumlu kuruluş ve birimlere ilişkin hedeflenen 10 denetimden biri bile yapılmamış. Son yıllarda ülkemizde art arda yaşanan ve 10’larca vatandaşımızın hayatını kaybettiği demiryolu kazalarında denetimler hayati önem taşıyor. Ancak bakanlık hedeflediği denetimleri bile yerine getiremezken, buna gerekçe olarak Covid-19 salgınını gerekçe gösteriyor. Bu durum; demiryollarında maalesef yeni kazaların yaşanmasına yönelik endişelerimizi artırıyor. Covid-19 salgınının lebalep dolu kongrelerin yapılmasına engel oluşturmazken; nasıl oluyorsa demiryolu denetimine engel oluyor. Bu vatandaşın aklıyla alay etmektir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.