CHP’li Başarır'dan Enerji Bakanı’na “Doğalgaz” Sorusu

CHP’li Başarır'dan Enerji Bakanı’na “Doğalgaz” Sorusu

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, TBMM Başkanlığı’na, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, doğalgaz fiyatlarına gelen zamları dile getirerek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, “Ülkemizdeki doğal gaz ihtiyacının büyük kısmını satın aldığımız Rus Devleti enerji şirketi Gazprom, 2019 yılında doğal gazın bin metreküpünde 36 dolarlık indirim sağlarken ülkemizde doğalgaz fiyatında hangi gerekçelerle indirim sağlanmamıştır?” sorusunu yöneltti.

Doğalgaz fiyatlarındaki artışlara dikkat çeken Başarır, verdiği önergede şunları belirtti:

“Halkımız 2021 yılının ilk gününde her alanda yapılan zamlarla uyandı. Doğal gaz da yapılan bu zamlardan nasibini almıştır. Doğal gaza yapılan zamlar bu soğuk kış günlerinde özellikle dar gelirli vatandaşlarımızın belini iyice bükmüştür. 2020 yılının ilk 9 ayında 590 bin ailenin doğal gazı borcundan dolayı kesilmiştir.

Türkiye doğal gaz ihtiyacının önemli bir kısmını Rusya’dan almaktadır. Sadece 2019 yılında satın alınan doğal gazın %33,6’sını Rus Devleti enerji şirketi Gazprom Export’tan almıştır. Gazprom, bin metreküp doğalgazın fiyatını 2018 yılına göre 2019 yılında 36 dolar geriletmesine rağmen ülkemizde doğalgaz zamları hız kesmemiştir. 2020 ve 2021 yıllarında da doğal gaza zamlar yapılmıştır. Sadece 2020 yılında doğal gazın 1 metreküpüne %34,7 zam yapılmıştır. Ayrıca birçok üründe olduğu gibi doğalgaz faturalarına da özel tüketim vergisi (ÖTV) eklenmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Doğal gaz bir lüks tüketim ürünü değildir.”

Doğalgaz alımlarına ve fiyatlarına dair bilgiler veren Başarır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e şu soruları yöneltti:

-Ülkemizdeki doğal gaz ihtiyacının büyük kısmını satın aldığımız Rus Devleti enerji şirketi Gazprom, 2019 yılında doğal gazın bin metreküpünde 36 dolarlık indirim sağlarken ülkemizde doğalgaz fiyatında hangi gerekçelerle indirim sağlanmamıştır?

-Türkiye 2018, 2019 ve 2020 yılları için Gazprom’dan doğal gazın bin metreküpünü kaç TL’ye almıştır?

-Enerji bakımından Rusya’ya önemli ölçüde bağlıyken, bir de bunun üzerine yüzde yüz Rusların sahibi olduğu Akkuyu Nükleer Santrali’nden üretilecek olan elektriğin kilovatsaati 12.35 Cent gibi devasa bir rakamla Ruslardan satın almamız ne derecede doğru bir stratejidir?

-Enerji yönünden Ruslara karşı bu kadar yüksek oranda bağlı olmamız ülkemizin geleceği bakımından bir tehlike arz etmez mi?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.