CHP'li Gökçel, Zirai Karantina Arazisinin İlim Yayma Vakfına Devredilmesine Tepki Gösterdi

CHP'li Gökçel, Zirai Karantina Arazisinin İlim Yayma Vakfına Devredilmesine Tepki Gösterdi

İstanbul Halkalı’da bulunan Zirai Karantina Müdürlüğü’ne ait arazi ve binanın İlim Yayma Vakfı’na devredilmesi için acilen boşaltılmak istenmesi CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel tarafından TBMM gündemine taşındı.

İstanbul Halkalı’da bulunan Zirai Karantina Müdürlüğü’ne ait arazi ve binanın İlim Yayma Vakfı’na devredilmesi için acilen boşaltılmak istenmesi CHP tarafından TBMM gündemine taşındı. CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) kontrolü yapan bu müdürlük çalışmadığı takdirde toplum sağlığını tehdit edecek zararlı ve hastalıkların kontrolünün sağlanamayacağı uyarısını yaptı. İlim Yayma Vakfı’nın başkanlığını, Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan yapıyor.

İstanbul Halkalı’da bulunan Zirai Karantina Müdürlüğü’ne ait arazi ve binanın, İlim Yayma Vakfı’na ait Sabahattin Zaim Üniversitesi’ne tahsis edilmek istendiği ortaya çıktı. 2010 yılında Sultan 2. Bayezid-i Veli Vakfı'na ait olan Halkalı Ziraat Okulu'nun 357 bin metrekarelik arazisini İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nin eğitim ve öğretim hizmetlerinde kullanılmak üzere 10 yıllığına İlim Yayma Vakfı'na tahsis edilmişti. Son olarak İlim Yayma Vakfı’nın Zirai Karantina Müdürlüğü’ne ait 10 dekarlık arazinin de devrini alarak arazinin tamamına sahip olmak istediği öne sürüldü.

Zirai Karantina Müdürlüğü'nün yeni hizmet binası yapılmamış olması nedeniyle bakanlık tarafından Yeşilköy Havalimanı'nda kullanım izni verilen bir hangara geçici olarak acilen taşınması öngörülüyor. Bu durumun ihracat ve ithalatta kayıplara sebep olacağı belirtiliyor. TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi, CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Zirai Karantina Merkezi’nin taşınıp taşınmayacağını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü’nün taşınmasının güvenlik zafiyeti oluşturacağını belirten CHP’li Gökçel, “Edindiğimiz bilgilere göre müdürlük taşınmak isteniyor. Ancak gıda güvenliği bakımından çok özel bir kurum olan Zirai Karantina Müdürlüğü için yeni bir yer yapılmamış. Bu müdürlük çalışmadığı sürece toplum sağlığını tehdit edecek zararlı ve hastalıkların kontrolünün sağlanamayacak, ekolojik sorunları da beraberinde getirecektir” dedi.

“SÖZLÜ TALİMAT İLE TAŞIMA”

Gökçel, Bakan Pakdemirli’ye ilettiği soru önergesinde, Zirai Karantina Müdürlüğü’nün taşınmasının “sözlü talimat” ile mi bildirildiğini sordu. Sözlü talimatla böyle bir taşınma işleminin gerçekleştirilemeyeceğini vurgulayan Gökçel, “Eğer bir vakıf istiyor diye henüz kurumun yeni binası hazır değilken, taşınacak yer olmadığı için Yeşilköy Havalimanında bir hangar adres gösteriliyorsa bu çok vahim. Böyle önemli bir kurum sözlü talimatla taşınmak isteniyorsa bu gerçekten daha da vahim. Umarım duyumlarımız yanlıştır, bu hukuksuzluk hayata geçirilmek istenmiyordur” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.