CHP'li Tanal'dan AKP'li Başkan Beyazgül'e: Hadi Oradan!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, "AKP’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile AKP Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, işçi çavuşluğu yapan MHP Şanlıurfa Eyyübiye İlçe Başkanı Suphi Hatipoğlu’nun nezaretinde Konya Ereğli’nin yolunu tutmuş. Güzelleme yapıyorlar" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve İnsan Hakları İnceleme Komitesi Üyesi. Av. Mahmut Tanal, Şanlıurfa AKP’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ün twitter'dan yaptığı paylaşımı sert bir dille eleştirdi.

CHP'li Tanal'ın Başkan Beyazgül'e yanıtı şöyle:

"AKP’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile AKP Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, işçi çavuşluğu yapan MHP Şanlıurfa Eyyübiye İlçe Başkanı Suphi Hatipoğlu’nun nezaretinde Konya Ereğli’nin yolunu tutmuş.

Burada üç kuruşa ırgatlık yapan Şanlıurfalı mevsimlik tarım işçilerini ziyaret eden Beyazgül ve Kırıkçı, 20 yıldır ülkeyi AKP yönetmiyormuş gibi Şanlıurfalı emekçilerin ‘sorunlarından’ bahsetti. Tam bir komedi

Yahu Şanlıurfa’da mevsimlik tarım işçiliğinin yaygınlaşmasına iktidarınızın yanlış, öngörüsüz politikaları yol açtı. Her yıl 10 binlerce Şanlıurfalı aile, Türkiye’nin dört yanına dağılarak mevsimlik tarım işçiliği yapıyor.

fv7tr0-xoaelpvh.jpg

Şanlıurfalı tarım işçileri, barınma, ulaşım, sağlık, eğitim, beslenme, güvenlik haklarından mahrum şeklide başka diyarlarda ekmek parası kazanma derdine düşüyor. Kimisi yolda traktör tepesinde, kamyon kasasında, tıka basa dolu minibüste can veriyor.

Kimisi derme çatma çadırda hastalanıyor. Kimisi gittiği yerde ayrımcılığa uğruyor. Eğer AKP iktidarı, DEDAŞ’la, diğer kurumlarla el ele verip Şanlıurfa’da tarımı, hayvancılığı iflas noktasına getirmeseydi, eğer Şanlıurfa’da istihdam alanları oluşturulsaydı,

Eğer torpil ve kayırmacılık yapılmasaydı, eğer Afrika’da ve Latin Amerika’da 10 ülkede tarım arazisi kiralamak yerine GAP bitirilmiş olsaydı, Şanlıurfalılar mevsimlik tarım işçiliği yapmayacaktı.

Kendi memleketlerinde ekmeklerini kazanıp çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayacaklardı. Peki “Konya Ereğli’de ekmeğini topraktan çıkaran hemşerilerimiz” diye mevsimlik tarım işçiliği güzellemesi yapan Zeynel başkan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak vicdanınız rahat mı?

Şanlıurfa’da tarım arazilerini kim imara açtı? Tarlaları kim betonlaştırdı? Verimli toprakları kim para babalarına peşkeş çekti? Güçlülerin rantı için usulsüz ihalelere, usulsüz yer tahsislerine kim imza attı? Belediyelerin imkanlarıyla kimler zenginleştirildi?

fveds8qxeaaabiu.jpg

AKP Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı da “Mevsimlik tarım işçileriyle hemhal olmak için buradayız” deyirvermiş. Bak sen! Hemhal, “Aynı derdi çeken” anlamına geliyor.

Derme çatma çadırlarda kalan, sağlıklı beslenemeyen, traktör tepesinde tarlaya ulaşan, güneşin altında üç kuruş için sabahtan akşama kadar çırpınan mevsimlik tarım işçileriyle aynı durumda mısınız?

Sizler bir eli yağda bir eli balda olan, lüks araçlara binen, jakuzilerde yıkanan, eş dostunu dolgun maaşla işe yerleştirenlersiniz. Mevsimlik tarım işçiliği sorununun kaynağı AKP iktidarıdır. Bu yüzden çözümün adresi olamazsınız.

Konya Ereğli ziyaretiniz, samimiyetten uzak bir girişimdir. Mevsimlik #tarım işçilerinin yaşadığı mağduriyetin sebebi sizsiniz. Kalkmış aklımızla alay edercesine kurtarıcı rolüne soyunuyorsunuz. Merhum Necmettin Erbakan’ın deyişiyle HADİ ORADAN!

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.