CHP'li Taşçıer Açıkladı: En Çok İntihar Kocaeli'nde Yaşandı

CHP'li Taşçıer Açıkladı: En Çok İntihar Kocaeli'nde Yaşandı

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, 81 ilde çıkan haberleri tek tek tarayarak derlediği intihar verilerini açıkladı.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, şubat ayı intihar verilerini açıkladı.

Taşcıer, verdiği soru önergeleri ile bilgi edinme başvurularına yanıt alamadığı için 81 ilde çıkan haberleri tek tek taradıklarını söyledi.

Şubat ayında 99 kişi yaşamına son verdi

Taşçıer'in açıkladığı verilere göre, ocak ayında en az 94, Şubat ayında en az 99 kişi intihar etti. Taşcıer, “Bu sayılar sadece haber olan intihar vakaları. Bu sayı içinde bulunduğumuz kriz ortamında daha da artmış olabilir. Biz şubat ayında intihar edenlerin 99’unu ismen ve şehir bazında tespit edebildik” ifadelerini kullandı. 

''Oldukça karanlık bir tablo''

İntihar eden yurttaşlar arasında 13 yaşında erkek çocuğu, 14 yaşında kız çocuğu, 88 yaşında bunalımda olan, bir yıldır işsiz müzisyen, borçlarını ödeyemeyen esnaf, cezaevinde tutuklu, önce eşini ve çocuklarını sonra kendini öldürenin de olduğunu belirten Taşcıer, “Gerçekten alt alta bakıldığında oldukça karanlık bir tablo ortaya çıkıyor. Hepsi birer yaşam. Biz sadece sona erdiğinde haber olarak görebiliyoruz. Daha bunların haricinde haber dahi olmayan bilmediğimiz çok sayıda intihar yaşanıyor. Türkiye’nin en önemli gündemlerinden olması gereken bir konu bu” ifadelerini kullandı.

En fazla intihar Kocaeli'nde yaşandı

Taşcıer, “Tespit edebildiklerimiz arasında en çok intihar gerçekleşen il Kocaeli oldu. Sadece bir haftada 7 kişi intihar etmiş. İstanbul’da 6, Kayseri’de 5, İzmir, Aydın ve Gaziantep’te ise 4 intihar vakası tespit edebildik. Daha kötüsü intihara kalkışanların sayısı neredeyse intiharlardan da fazla. Son anda vazgeçenler, vazgeçirilenler, intihar edip ölmeyenleri de katarsanız bu karanlık tablo daha da zifiri karanlık halini alıyor. Çok büyük bir sorunla karşı karşıyayız” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.