CHP’li Yalım Maden Arayan Şirketin Çalışmalarını İnceledi

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Uşak Sivaslı’da bulunan Kocadağüzerindeki maden arama çalışmalarını yerinde inceleyerek, “İlk etapta prensip olarak madenlerin çıkarılmasına karşı değiliz. Ancak insanların, bölgede yaşayan vatandaşların yaşam, orman ve su haklarına bir zarar geliyorsa o zaman karşı olacağız” dedi.

CHP milletvekili Özkan Yalım, Uşak’ta Sivaslı Kocadağ, Sırakayalar, Kızkayası mevkiinde başlayan maden arama çalışmalarını Sivaslı Belediye Başkanı Hürriyet Şafak, CHP Sivaslıİlçe Başkanı Hidayet Çiftçi ile beraber yerinde inceledi. Alanda görevli bir çalışan, 7-8 ay gibi bir süredir çalışma yaptıklarını belirterek, uzun yıllar arama faaliyetlerinin devam edebileceğini, çıkarma işleminin maden bulunduktan sonra başlayacağını söyledi. Yetkililerin verdiği bilgilere göre dağ içerisinde aranan maden demir olmasına rağmen, bakır madenine de rastlandığı ifade edildi.

“BİR KERE BU ÇEVRE, BU DAĞ SİVASLI HALKINA AİT”

Yapılan ziyarette arama çalışmaları hakkında, yetkililerden bilgiler aldıklarını belirten Özkan Yalım, şunları belirtti:

“Bir kere bu çevre, bu dağ Sivaslı halkına ait. Bizim burada görevimiz CHP Uşak Milletvekili olarak, Sayın Belediye Başkanımız, Sayın İlçe Başkanımız ve yöneticilerimiz, Sivaslı’da yaşayan her vatandaşımızın hakkını korumak ve de onların gelecekle ilgili yaşam faaliyetlerine en ufak yanlış bir durum varsa kesinlikle müdahil olmak. Tabi biz buna bilinçsizce karar veremeyiz. Bugün geldik, yetkili arkadaşları ziyaret ettik, bilgileri aldık. Önümüzdeki süreç içerisinde ne madeni bulunursa, kırılma yöntemiyle çevreye verilecek zarar, başta çam ağaçlarımız olmak üzere ve de özellikle bizi çok ilgilendiren bu dağdan akan, tüm Sivaslı ve bu bölgenin suyunu besleyen seller buradan geliyor, su ile alakalı bir zarar var mı yok mu, önümüzdeki süreçte bunları değerlendireceğiz.”

“YAŞAM, ORMAN VE SU HAKLARINA BİR ZARAR GELİYORSA O ZAMAN KARŞI OLACAĞIZ”

Özkan Yalım, yer altı zenginliklerinin çıkarılmasına karşı olmadığını vurgulayarak şöyle konuştu:

“İlk etapta prensip olarak madenlerin çıkarılmasına karşı değiliz. Ancak insanların, bölgede yaşayan vatandaşların yaşam, orman ve su haklarına bir zarar geliyorsa o zaman karşı olacağız. Bunu da özellikle belirtmek istiyorum. Yoksa yer altı zenginliklerinin insanların yaşam dengelerini bozmadığı müddetçe, kesinlikle siyanür olmadıktan sonra veya suyumuzun, ormanımızın yok olmasıyla ilgili bir sıkıntı olmadıkça karşı değilim. Ancak şu an buradaki yapılan çalışmalara ne karşıyız ne de değiliz. Biz gözlemci durumundayız. Uzman olan arkadaşlardan bilgileri aldıktan sonra, zaten gözümüzün önünde olacaktır bazışeyler, ÇED raporu seviyesine geldiğinde işler, ÇED raporu alınmadan önce yaşayan insanlarımızın sağlığıyla ilgili bir sıkıntı varsa, ormanımıza ve suyumuza bir sıkıntı varsa ona göre gerekli çalışmalarımızı yapacağız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.