Covid-19 Nedeniyle Vefat Eden Sağlıkçı Sayısı 100 Oldu

Covid-19 Nedeniyle Vefat Eden Sağlıkçı Sayısı 100 Oldu

Salgına karşı en ön safta mücadele veren, yoğun iş yükü nedeniyle tükenen sağlık çalışanlarından yaşamını yitirenlerin sayısı 43’ü hekim olmak üzere 100’e yükseldi. Sağlık çalışanları, birçok ülkede meslek hastalığı olarak kabul edilen Covid-19’un Türkiye’de meslek hastalığı kabul edilmesini istiyor.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Covid-19 salgınının altıncı ayının geride bırakılmasıyla yaşamını yitiren sağlıkçıların sayısının 43'ü hekim olmak üzere 100'e yükseldiğini açıkladı. TTB'nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler dile getirildi:

* Türkiye’nin kara COVID-19 tablosu: Salgında altıncı ayı geride bırakırken COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden hekim sayısı 43, toplam sağlık çalışanı sayısı 100 oldu. Yılmadan, bıkmadan çalışan ve tükenen sağlık çalışanlarını COVID'den ve şiddetten koruyun.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ON KAT DAHA FAZLA VİRÜS ALIYOR

TTB'nin yayınladığı Covid-19 pandemisi altıncı ay değerlendirme raporunda, nüfus ile orantılandığında sağlık çalışanlarının 10 kat daha fazla hastalandığına dikkat çekildi.

Türkiye nüfusunun yüzde 1.2'lik oranı olan 1 milyon 62 binini sağlık çalışanları oluştururken Covid-19 tanısı almış 273 bin hastanın yüzde 11.5'ini oluşturan sağlık çalışanının sayısı ise 30 bin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.