Covid Yoksulluk, Ekonomik İstikrarsızlık Tehlikesi Yaratıyor

Covid Yoksulluk, Ekonomik İstikrarsızlık Tehlikesi Yaratıyor

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ILO Genel Direktörü Guy Ryder, “COVID-19 krizinin neden olduğu eşitsizlik artışı, büyük yıkıma yol açacak yoksulluk, sosyal ve ekonomik istikrarsızlık tehlikesi yaratıyor” dedi.

ILO’nun hazırladığı “Küresel Ücret Raporu”nda koronavirüs nedeniyle aylık ücretlerin düştüğü veya daha yavaş arttığı, öte yandan krizin yakın gelecekte ücretlerin düşmesi yönünde çok büyük baskı yaratabileceği uyarısı yapıldı.

ILO, koronavirüsün çalışan insanların ücretlerini nasıl etkilediğini ortaya koyduğu ve gelecekte nasıl etkileyeceğine dair öngörülerde bulunduğu Küresel Ücret Raporu'nu yayınladı. Raporla ilgili açıklama yapan ILO Genel Direktörü Guy Ryder, “COVID-19 krizinin neden olduğu eşitsizlik artışı, büyük yıkıma yol açacak yoksulluk, sosyal ve ekonomik istikrarsızlık tehlikesi yaratıyor” dedi. Toparlanma stratejisinin insan odaklı olması gerektiğine işaret eden Guy Ryder, “İşlerin ve işletmelerin sürdürülebilirliğini göz önüne alan, aynı zamanda da eşitsizlikleri ve talebi sürdürme gereğini ele alan yeterli ücret politikalarına ihtiyacımız var. Daha iyi bir gelecek inşa etmek istiyorsak, bakım işlerinde çalışanlar ve öğretmenler gibi sosyal değeri yüksek işlerin niçin sıklıkla düşük ücretli olduğuna ilişkin birtakım rahatsızlık verici soruları cevaplamak zorundayız” dedi.

ILO'nun yayınlamış olduğu rapora göre, verisi mevcut olan ülkelerin üçte birinde ortalama ücretler arttı. Ortalamanın; çok sayıda düşük ücretli işçinin işlerini kaybetmeleri nedeniyle yükseldiği belirtilen raporda, istihdamı korumak için önlemlerin alındığı ülkelerde ise, krizin etkilerinin büyük çaplı iş kayıplarından daha çok ücretlerde düşüş olarak hissedildiği vurgulandı.

"KADINLARIN DURUMU ERKEKLERDEN DAHA KÖTÜ"

ILO'nun raporuna göre, tüm işçiler krizden aynı oranda etkilenmiyor. Raporda, "Yirmi sekiz Avrupa ülkesini kapsayan bir örnekleme dayalı tahminlere göre, ücret desteği olmasaydı, 2020'de kadınlar ücretlerinin yüzde 8,1’ini kaybetmiş olurdu; öte yandan bu oran erkekler için yüzde 5,4 oldu” denildi.

"KRİZ, DÜŞÜK ÜCRETLİ İŞÇİLERİ AĞIR ETKİLEDİ"

Düşük vasıf gerektiren mesleklerin krizden en çok etkilenen çalışma gruplarından birisi olduğu anlatılan rapor şöyle:

“Kriz, düşük ücretli işçileri de ağır biçimde etkiliyor. Düşük vasıf gerektiren mesleklerde çalışanların çalışma saatlerinde yaşanan gerileme, yüksek ücretli yönetici ve profesyonel işlerde çalışanlardan daha yüksek oranda gerçekleşti. Rapor, 28 Avrupa ülkesinin verilerine dayanarak, geçici destekler olmasaydı, en düşük ücretli işçilerin P’sinin, ücretlerinin tahminen ,3’ünü kaybetmiş olacağını gösteriyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.