DEVA Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Tüysüz: "Polis Devletine Evrilmenin İlanı"

DEVA Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Tüysüz: "Polis Devletine Evrilmenin İlanı"

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ahmet Tüysüz, toplumsal olaylar sırasında görüntü alınmasının engellenmesine ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesinin iptali için dava açtıklarını açıkladı. Tüysüz, “Hukuk devletinden polis devletine evrilmenin resmi bir ilanından başka bir şey değildir bu genelge” dedi.

DEVA Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ahmet Tüysüz, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, toplumsal olaylarda polisin görüntüsünün alınmasının engellenmesine ilişkin genelgesinin basın özgürlüğü kapsamında ele alınması gerektiğini söyledi. Tüysüz, “toplumun yararını ve özgürlükleri savunan basının özgürlüğü, herkesin özgürlüğü demektir” dedi.

“GENELGE İLE YURTTAŞLIK BİLİNCİ SUÇLU İLAN EDİLMEKTEDİR”

Tüysüz, genelge ile yurttaşlık bilincinin cezalandırıldığını belirterek, “Emniyet Genelgesi, sivillere yönelik kolluk suçlarını görüntüleyen veya ses kaydı alarak topluma duyuran, yurttaşlık bilincini suçlu ilan etmektedir. Suçüstü yakalanan kolluk memuruna, suç delilini karartma yetkisi vermektedir. Suçu belgeleyen sade vatandaşa suçlu muamelesi yapma görevi de vermektedir üstelik. Yani suçluyu kayıran, bilinçli vatandaşı ise cezalandırmaktadır. Yurttaşlık bilincini suçlu ilan eden bu genelge aynı zamanda kamu karşısında halkı koruma, halka hizmet prensibinden vazgeçildiğinin de en açık ilanıdır” dedi.

Tüysüz, şunları söyledi.

“GENELGE POLİS DEVLETİNİN İLANIDIR”

“Yaşanan pratikler göstermiştir ki; kamu görevlilerinin işlediği suçlarda genel olarak bir cezasızlık politikası ile failler gizlenmiş ceza zaman aşımına uğratılmış, onların çektiği kamera kayıtları fail bir kamu görevlisi ise kameralar her ne hikmetse ya o açıyı çekmemiş veya o esnada o kameranın çalışmadığı sonradan anlaşılmıştır. Genelge bu koruma zırhını destekler mahiyettedir.

“KAMU GÖREVLİLERİNİN ALENİ SUÇLARINI ÖRTBAS İÇİN YAYINLANMIŞ BİR GENELGEDİR”

Kişisel Verilerin Korunmasına Dair Kanun bu genelgenin gerekçesi olarak lanse edilmiş ise de böyle bir şeyin olması ne hukuken ne mantıken mümkün değildir. Kamuya açık bir alanda bu yasa tersine çevrilmek suretiyle kamu görevlilerinin aleni suçlarını örtbas için yayınlanmış olan ilgili genelge örtbası zorlaştıracak sorumlu yurttaş bilinciyle suçu kamuoyuna duyurmak için sesli ve görüntülü belge kaydı tutanlara yönelik ve hiçbir kanunda yeri olmayan suç işlemek için teşvik edici, işlenmiş suçun delillerini yok edici, adeta işlediği suçun failini koruyucu kollayıcı bir ayrıcalık olarak kolluğa bahşedilmiştir. Hukuk devletinden polis devletine evrilmenin resmi bir ilanından başka bir şey değildir bu genelge.

“GENELGE HUKUKSUZ EMİR NİTELİĞİNDEDİR”

Emniyet Genelgesi kolluk gücüne kanunsuz emir niteliğindedir ve kanunsuz emir anayasaya aykırıdır. Kanuna açıkça aykırı suç oluşturan bir emrin yazılı olması halinde dahi talimatı alanın, bunu yerine getirmesi durumunda sorumluluğunu bertaraf edemeyeceğini, genelge ile bu kaydı tutanları Kişisel Verileri Koruma Kanununa muhalefet ile tehdit edenlere ise Türk Ceza Kanunu’nun 278. maddesi, ‘İşlenmekte olan bir suçu yetkili makamlara bildirmeyen kişi, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ hükmüyle beraber hatırlatmak isteriz. Basının gerçekten özgür olduğu ve bu özgürlüğü doyasıya tadabileceğimiz kutlayabileceğimiz günlerde konuşabilmeyi umut ediyoruz. Bu konuda da umudumuzu yitirmemek için bu hukuksuz genelgenin bir an önce geri çekilmesi gerektiğini ve genelgenin iptali için de DEVA Partisi olarak dava açacağımızı arz ederiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.