Diyanet, “Camiler İçin Özel Bütçe Ayırma İmkanımız Yoktur” Dedi Sorunu İLBANK Çözdü

Diyanet, “Camiler İçin Özel Bütçe Ayırma İmkanımız Yoktur” Dedi Sorunu İLBANK Çözdü

2017 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı’ndan aktarılan 24,7 milyon TL ödenek ile Adıyaman’da yapımına başlanan Safvan Bin Muattal Camii ve Külliyesi’nin inşaatı, bütçe yetersizliği nedeniyle 2019 yılında durduruldu.

Diyanet, “Camiler için özel bütçe ayırma imkanımız yoktur” diyerek kenara çekildi. “Belediyelerin içme suyu, arıtma tesisi projelerinin gerçekleştirilmesine katkı sağlamak” amacıyla kurulan İller Bankası, caminin tamamlanması için 5 milyon TL kaynak ayırdı.

DİYANET KENARA ÇEKİLDİ

Belediye, Cami inşaatından desteğini 2019 yılında çekti. Finansman sorunu çekilen projeden yüklenici firma da “Hakedişlerimizi alamıyoruz” diyerek ayrılınca inşaat tamamıyla durdu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, yapımı yılan hikayesinde dönen caminin sorumluluğunu üstlenmedi.

Diyanet’ten yapılan açıklamada, külliyenin kalan işleriyle ilgili çalışmaların 2020 yılında İLBANK tarafından yürütülmesinin kararlaştırıldığı belirtildi ancak İLBANK’ın proje için ne kadar bütçe ayıracağı kaydedilmedi. İLBANK’ın projeye ayıracağı bütçe, bir bilgi edinme başvurusuna verilen yanıt ile açığa çıktı. İller Bankası Yönetim Kurulu’nun, “Talebe istinaden” caminin yapımı için 5 milyon TL finansman desteği verdiği öğrenildi. Talebin, Sahabe Safvan Bin Muattal Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan geldiği bildirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.