Edirne'nin İlk Kadın Ambulans Şoförü: Yılmadım, Israrcı Oldum Ve İşi Kazandım

Edirne'nin İlk Kadın Ambulans Şoförü: Yılmadım, Israrcı Oldum Ve İşi Kazandım

Türkiye’de belediyelerdeki tek kadın ambulans şoförü Çiçek Yalçın, Edirne Belediyesi'nde görev yapıyor. Meslekte 3,5 yılı dolduran, “İsteyen kadın başarır” diyen Yalçın, işe girişini ise şöyle anlatıyor: "Bir gün gazetede Edirne Fırıncılar Odası'nın belediyemize armağan ettiği ambulans haberini gördüm.''

Türkiye’de belediyelerdeki tek kadın ambulans şoförü Çiçek Yalçın, Edirne Belediyesi'nde görev yapıyor. Meslekte 3,5 yılı dolduran, “İsteyen kadın başarır” diyen Yalçın, işe girişini ise şöyle anlatıyor: "Bir gün gazetede Edirne Fırıncılar Odası'nın belediyemize armağan ettiği ambulans haberini gördüm. Başkanıma ambulansa şoför olabileceğimi ilettim ve iş istedim. Yılmadım, ısrarcı oldum ve işi kazandım.”

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ile beraber 2015 yılında bütçesini yapan Edirne Belediyesi 2015, 2016, 2017 bütçelerini de buna göre hazırladı.  Edirne Belediyesi ilk olarak bir kadın şoförünü toplu taşıma araçlarından birinde minibüs şoförü olarak işe başlattı ve sonrasında belediyenin ilk kadın ambulans şoförü Çiçek Yalçın  Sağlık İşleri'nde göreve başlatıldı. 

Edirne Belediyesi'nin ilk kadın ambulans şoförü olarak 3,5 yıl önce direksiyon başına geçen ve zorlu şartlarda çalışan Çiçek Yalçın “isteyen kadın başarır” diyor. Yalçın, Edirne Belediyesi tarafından 2015 yılında alınan meclis kararı sonrasında belediyenin çeşitli birimlerinde 55 kadın işe alınacağınıöğrendiğini belirterek müracaat ettiğini söylüyor. 

Ekim 2017'de Edirne Belediyesi'ne başvuru yaptığını ve belediye başkanı Recep Gürkan ile görüştüğünü aktaran Yalçın “Benim babam nakliyeciydi. Yanında kendisine yardımcı olmak için bulunuyordum. Zaman zaman da aracı ben kullanıyordum. Belediyenin personel alacağını duyduğumda müracaat için başkanımıza talepte bulundum. Şoför ihtiyaçlarının olmadığını belirtti ve işe alamayacaklarını belirtti. Ben de kendisini gördüğüm her fırsatta durumumu anlattım. Bir gün gazetede Edirne Fırıncılar Odası'nın belediyemize armağan ettiği ambulans haberini gördüm. Başkanıma ambulansa şoför olabileceğimi ilettim ve iş istedim. Yılmadım, ısrarcı oldum ve işi kazandım” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.